Wykończenie domu z balkonem bądź tarasem na piętrze wymaga szerszego spojrzenia na otaczającą dom przestrzeń. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko styl architektoniczny budynku, ale również rodzaj, wzór ogrodzenia, które wyznacza granice działki. Przypadkowy dobór balustrad może spowodować chaos w odbiorze wizualnym budynku przez osoby z zewnątrz. A pamiętajmy, ogrodzenie, elewacja, balustrady, ogród to wizytówka domu. Jak zatem wybrać barierki na taras?

Funkcje balustrad i wymogi prawne

Balustradą nazywamy część konstrukcyjną balkonów i tarasów, które dbają o bezpieczeństwo korzystających z nich osób. Mogą być montowane również przy schodach, w niektórych elementach konstrukcyjnych dachów (zabezpieczenie okien na poddaszu). Dzięki balustradom użytkownicy schodów, tarasów, czy balkonów mogą czuć się bezpiecznie, są zabezpieczeniem przed upadkiem, a cała konstrukcja budynku nabiera dzięki nim charakteru. Balustrady bowiem podnoszą walory estetyczne konstrukcji.

W świetle obowiązującego prawa balustrady powinny być montowane przy schodach, podjazdach, tarasach, jeśli ich wysokość przekracza 50 cm. Prawo budowlane, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w szczególności § 298 szczegółowo opisują warunki techniczne budowy balustrad różnego rodzaju. Z przytoczonych przepisów wynika, że balustrady na taras i balkon powinny mieć wysokość zgodnie z § 298 ust.2 nie niższą niż 110 cm, mierząc od poziomu posadzki do poręczy, a ich konstrukcja powinna uniemożliwiać dzieciom wspięcie się na nią. Prześwity, czyli odstępy między tralkami nie powinny być większe niż 12 cm.

Decydując się na konkretny styl balustrady, nie musimy pamiętać o wspomnianych warunkach technicznych, są one bowiem doskonale znane producentom balustrad i ogrodzeń. Proponując konkretne wzory balustrad, zawsze uwzględniają wymogi prawne, co nie zmienia faktu, że dobrze jest mieć ogólne rozeznanie w zasadach budowy balustrad na taras.

Czym kierować się przy wyborze balustrady?

Balustrady są uzupełnieniem wizualnym najbliższego otoczenia domu, stanowią (jak już to zostało napisane) uzupełnienie jego konstrukcji. Dlatego rodzaj materiału, wzór, kolor dobrze jest dokładnie przemyśleć, przeanalizować pod kątem spójnego wykończenia budynku, jak i całej posesji.

Wybierając balustradę, dobrze jest zwrócić uwagę również na kwestie takie jak wielkość i kształt tarasu, bądź balkonu. W przypadku tarasów w kształcie litery C lub U największe możliwości projektowe stwarzają balustrady kute.

Balustrady powinny być spójne z wykonanym bądź planowanym ogrodzeniem posesji, dzięki czemu będą tworzyły estetyczną całość. Barierki nie muszą odwzorowywać całości wzoru ogrodzenia, ciekawe efekty estetyczno-wizualne można osiągnąć, skupiając uwagę na wybranym elemencie wzoru.