Balustrada ma przede wszystkim pełnić funkcję zabezpieczającą. Ma być barierą, która pozwala na swobodne poruszanie się po schodach i na bezpieczne korzystanie z balkonu czy tarasu. Ale może być ciekawym akcentem dekoracyjnym, ciekawym wypełnieniem schodów. Może harmonizować się z wystrojem wnętrza albo stanowić jego wyraźny i charakterystyczny element. Balustrady najlepiej zamówić indywidualnie u sprawdzonego wykonawcy, takiego jak FPHU Euromont. Wtedy mamy pewność, że będą wykonane solidnie.

Rodzaje balustrad

W zależności od twoich potrzeb, oczekiwań i upodobań możesz wybrać taki rodzaj balustrady, który jednocześnie zapewni bezpieczeństwo tobie i twoim bliskim, ale też będzie ozdobą wnętrza.

Balustrada pełna – to ścianka, która częściowo przesłania bieg schodów. Idealne rozwiązanie kiedy w domu są małe dzieci. Przy zastosowaniu tego typu bariery maluchy nie będą w stanie wspiąć się na poręcz, a to ochroni je przed upadkiem w dużej wysokości. Balustrada pełna jest świetną bazą do podświetlania schodów. Można ją wykonać z cegieł, bloczków lub betonu (przy schodach żelbetowych), ale też z płyt kartonowo-gipsowych czy szkła.

Balustrada ażurowa – by była stabilna należy solidnie zamontować słupki i poręcz. Nowoczesne balustrady ażurowe są wycinane laserowo, co daje nieograniczone możliwości wzornicze. Ten rodzaj balustrad najczęściej wykonuje się z metalu, stali nierdzewnej, ale z powodzeniem można wybrać tu drewno czy nawet szkło. W balustradach ażurowych nie można zapomnieć o odpowiednich odstępach między profilami. Gdy w domu są dzieci, odstępy te powinny być maksymalnie do 12 centymetrów.

Balustrada kurtynowa – wykonana z pełnych elementów, które mocowane są do konstrukcji głównej. Do jej wypełnienia używa się szkła, tworzyw sztucznych czy dobrej jakości blachy perforowanej lub tłoczonej.

Firma Euromont, jako producent balustrad i poręczy, wykonuje wszystkie te rodzaje balustrad, łącznie z balustradami zewnętrznymi, które są zabezpieczeniem schodów  oraz balkonów i tarasów. Można też złożyć u nich zamówienie na uchwyty dla osób niepełnosprawnych, które zostaną zamontowane w strategicznych miejscach, ułatwiając poruszanie się i korzystanie ze wszystkich pomieszczeń i sprzętów w domu.

Szkło, drewno, metal – z jakiego materiału wybrać balustradę?

Materiał na balustradę najlepiej dobrać do konstrukcji schodów, by tworzyła z nimi spójną całość. Materiał na balustradę może być jednolity, ale bez problemu można łączyć różne surowce, tworząc w ten sposób ciekawy i oryginalny element wystroju. Najpopularniejsze są jednorodne balustrady drewniane i szklane. Ale połączenie np. konstrukcji ze stali z akcentami drewnianymi lub szklanymi będzie stanowić niebanalną ozdobę pomieszczenia, która może albo spajać całą aranżację bądź być jej wyraźnym i wyróżniającym się motywem. Pięknie będą prezentowały się balustrady wykonane z kutych profili metalowych. Modne jest i często stosowane łączenie słupków metalowych ze stalowymi linkami albo szklanymi panelami. Tego typu propozycje ma w swojej ofercie Euromont. Dodatkowo firma proponuje balustrady harfy. Wykonane prętów ze stali nierdzewnej satynowej lub polerowanej ułożonych w różnych konfiguracjach świetnie sprawdzą się jako nieszablonowe zabezpieczenie schodów lub antresoli.