Pompy zatapialne służą nie tylko do przepompowywania, ale również wypompowywania wody. Wśród nich da się wyróżnić urządzenia dedykowane do pracy z zanieczyszczonym medium. Są odpowiednio przystosowane pod względem konstrukcji obudowy, jak i samego wirnika. Konieczne jest zwrócenie uwagi właśnie na te elementy, wybierając model do zastosowań domowych lub przemysłowych. Jakie urządzenia w tym zakresie oferuje firma B.B.A. Pumps?

Materiał wykonania

Jednym z ważniejszych elementów każdej pompy, w tym również zatapialnej jest odpowiednio wykonana obudowa. Najczęściej producenci decydują się na wybór stali lub żeliwa. Pierwszy z wymienionych materiałów jest najbardziej popularnym w różnych konstrukcjach, stąd też jego zalety mają zastosowanie także i w omawianych urządzeniach. Aby zapobiec zjawisku korozji ze względu na pracę pomp pod wodą, wykorzystuje się stal nierdzewną AISI 304. Dzięki temu rozwiązania są odporne na działanie agresywnych czynników zewnętrznych – chemicznych oraz działają bez awaryjnie nawet przez wiele lat. Sprawdzają się zarówno w małych gospodarstwach domowych, jak i odmiennych gałęziach przemysłu. Pompy zatapialne żeliwne zaś dedykowane są przede wszystkim dla miejskich oczyszczalni ścieków, a także dużych kompleksów mieszkalnych oraz przemysłowych. To rozwiązania przystosowane do znacznie intensywniejszej eksploatacji, umożliwiające skuteczne pompowanie wody z zanieczyszczeniami stałymi i włóknistymi.

Rodzaj wirnika

To właśnie te elementy konstrukcyjne odgrywają niezwykle istotną rolę w przypadku urządzeń dedykowanych do przepompowywania zanieczyszczeń. Dobrymi parametrami pod tym względem cieszą się wirniki otwarte lub półotwarte, mające zdolność pracy z cząsteczkami zanieczyszczeń o średnicy 10-40 mm. Najskuteczniejsze jednak są urządzenia wyposażone w wirniki kanałowe bądź typu vortex, dostępne między innymi w ofercie firmy B.B.A. Pumps, które mają urządzenia dedykowane zastosowaniom przemysłowym. Te modele mogą pracować z cząsteczkami zanieczyszczeń stałych o wielkości nawet 75 mm oraz włóknistymi. Z kolei wypompowanie nieczystości gęstych i lepkich wymaga jeszcze innego rozwiązania, czyli wirników śrubowych. Właściwy wybór w tym aspekcie ma znaczenie dla sprawnej pracy pompy, eliminując ryzyko zapchania się czy też trwałego uszkodzenia urządzenia.

Ważne zabezpieczenia

Każda pompa zanurzeniowa powinna zostać wyposażona w wyłącznik pływakowy, który zapobiegnie jej działaniu na sucho, czyli gdy woda osiągnie pożądanie niski poziom. To niezwykle istotne, jeśli urządzenie ma być eksploatowane podczas odwadniania zalanych piwnic czy też garaży. Praca bez zanurzenia może bowiem doprowadzić do poważnych usterek silnika. Pozostając przy napędzie, warto wspomnieć, że równie przydatną opcją jest wyłącznik termiczny, których chroni jednostkę przed przegrzaniem się. Dodatkowym atutem w dobrych pompach zatapialnych będzie również rozdrabniacz, pozwalający na szybkie zmielenie miękkich cząstek zabrudzeń i sprawne ich przepompowanie bez ryzyka powstania zatoru.

Jakie jeszcze pompy oferuje B.B.A. Pumps?

Firma B.B.A. Pumps to lider w branży pomp, oferujący szereg pomysłowych i innowacyjnych rozwiązań. Wśród dostarczanych przez nią produktów znajdują się między innymi: pompy odwadniające, pompy do pompowania osadów, pompy do zastosowań przemysłowych oraz pompy do zastosowań budowlanych. Firma B.B.A. Pumps stawia przede wszystkim na jakość oraz innowacje swoich produktów, co sprawia, że ich pompy znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, takich jak – budownictwo, przemysł czy górnictwo. Warto również zwrócić uwagę na wiele akcesoriów i systemów sterowania, które firma oferuje wraz z pompami, co pozwala na jeszcze bardziej zoptymalizowane korzystanie z ich produktów.