W budownictwie żadne pracy nie mogłyby zostać przeprowadzone bez materiałów budowlanych. Jednym z podstawowych jest beton. Wśród tego materiału można wyróżnić kilka typów, między innymi beton towarowy oraz beton drogowy. Te dwie różniące się od siebie mieszanki charakteryzują się rozmaitymi właściwościami, przez co wykorzystuje się ich do odmiennych prac budowlanych. Czym zatem jest beton drogowy i beton towarowy?

Charakterystyka betonu towarowego

Beton towarowy to nic innego niż beton, który produkowany jest na węzłach betoniarskich. Dostarczany jest on place budowy w betonowozach lub samochodach samowyładowczych. Beton towarowy zastępuje beton wytwarzany samodzielnie w betoniarce, a do tego jego jakość zazwyczaj jest lepsza. Korzystając z betonu towarowego mamy pewność, że zawsze będzie on posiadał odpowiednie parametry, co nie wiąże się z ryzykiem.

Beton pełni bardzo ważną funkcję w budownictwie, ponieważ z niego wykonuje się elementy nośne konstrukcji, jak np. ściany, fundamenty, słupy, stropy oraz wieńce. W związku z tym zamówienie gotowego wyrobu jest bezpieczniejsze od samodzielnego wykonania go na placu budowy, ponieważ beton robiony samemu może nie mieć odpowiednich parametrów.

Beton towarowy to materiał budowlany, który powstaje z kruszyna drobnego i grubego oraz cementu, wody i dodatków uszlachetniających. Właściwości użytkowe tego betonu uzyskiwane są w wyniku wiązania wszystkich jego składników. Beton towarowy posiada dużą trwałość i plastyczność, a do jego wyprodukowania nie potrzeba wysokich nakładów, dzięki czemu jego cena nie jest wygórowana.

Beton towarowy powszechnie wykorzystywany jest w budownictwie. Tworzy się z niego elementy konstrukcyjne obiektów mieszkalnych i przemysłowych. Beton ten jest również wytrzymały, dzięki czemu stanowi bardzo dobry materiał na elementy nośne.

Beton drogowy – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje beton drogowy stosowany jest do budowy nawierzchni betonowych. Jego wytrzymałość na ściskanie najczęściej oznacza się klasą C30/37. Ten materiał budowlany wytwarza się z kruszyw mrozoodpornych. Najczęściej są to łamane kruszywa – bazaltowe i granitowe. Oprócz tego tę mieszankę betonową się napowietrza do poziomu 5-6 %. Zabieg ten poprawia właściwości mrozoodporne stwardniałego betonu. Charakterystyczne dla tego rodzaju betonu jest to, że posiada wysoką odporność na zamrażanie i rozmrażanie.

Beton drogowy wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia nawierzchni takich jak autostrady, czy drogi innego typu. Nawierzchnia wykonana z tego materiału jest trwała. Oczywiście to nie jest jedyne zastosowanie tego betonu. Wykorzystuje się go jeszcze do budowy podjazdów oraz miejsc postojowych.

Stosowanie betonu drogowego, który oferowany jest przez firmę Bauservis wiąże się z licznymi korzyściami. Pierwszą z nich jest trwałość wykonanych nawierzchni. Poza tym nawierzchnie z betonu drogowego nie koleinują, gdy działa na nie wysoka temperatura, a w przypadku zimnych temperatur, nawierzchnie te nie pękają oraz się nie łuszczą powierzchniowo.