Beton towarowy – specyfika i zastosowanie

Materiał partnera
2019-07-08

Myślisz budowa? Mówisz beton. Nic dziwnego, gdyż beton to jeden z najczęściej używanych materiałów na placu budowy. Jest połączeniem spoiwa, czyli cementu, wypełniacza, którym jest kruszywo w postaci piasku czy żwiru oraz wody nadającej masie odpowiedniej konsystencji. Może również zawierać dodatkowe substancje nadające mu pożądane właściwości. Beton towarowy to oszczędność czasu i siły w przypadku dużych prac budowlanych. Czym się charakteryzuje? Kiedy stosuje się beton towarowy?

Specyfika betonu towarowego

To materiał, który powstaje w specjalistycznych mieszalniach o odpowiednio dobranych parametrach, zgodnie z jego przeznaczeniem. Mieszanka betonowa dostarczana jest na miejsce budowy specjalnym betonowozem, a jej wydobycie z niego odbywa się poprzez pompę, która wyleje substancję w określone miejsce. Długie ramię urządzenia pozwala dowolnie manewrować nim i wypompować beton na obszar w dalszej odległości od samochodu. Jeśli mieszanka należy do gatunku półsuchych może zostać przywieziona samochodem wyładowczym. W odróżnieniu od betonu przygotowywanego w betoniarce, jego towarowa odmiana cechuje się wysoką wytrzymałością, dzięki składnikom dobranym w prawidłowych, zawsze tych samych proporcjach. Mieszanie w betoniarce wiąże się z niedokładnością, przez co skład i konsystencja będzie się zmieniać. Istotne znaczenie ma ilość dodawanej wody. Im jej więcej, tym trwałość betonu zmniejsza się. Jak mówią specjaliści z Wibetu, beton towarowy produkowany jest na zautomatyzowanych węzłach, opartych na wagowym dozowaniu. Dlatego uzyskiwana mieszanka jest możliwa do powtórzenia.

Zastosowanie w praktyce

Odpowiednio skomponowany skład betonu towarowego ogrywa kluczową rolę, gdyż wykonuje się z niego nośne elementy konstrukcji budynków, takie jak fundamenty, ściany czy strop. Wówczas konieczne jest użycie betonu klasy C12/15 lub C16/20, który najczęściej zalecany jest przez projektantów domów jednorodzinnych. Beton posadzkowy, czyli tak zwana szlichta sprawdzi się w przypadku niewielkich obciążeń, ze względu na niższą jakość mieszanki. Jeśli to obciążenie jest zmienne, np. podjazdy do garażu, podłogi i posadzki, a beton używany jest jako podbudowa pod nawierzchnię najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie klasy C8/10. Beton towarowy oznaczony symbolem C20/25, wykorzystywany jest przy tworzeniu powierzchni o dużym obciążeniu i szerokiej rozpiętości. W tym przypadku specjaliści z Wibetu zalecają użycie betonu ze zbrojeniem rozproszonym, czyli takim z włókien sztucznych lub stalowych. Zastosowanie tradycyjnego zbrojenia będzie wówczas niekonieczne. 

Opracowanie artykułu: