Rusztowania to nieodłączny element każdego placu budowy. Niezależnie od tego, czy remontowany lub budowany jest blok, czy dom jednorodzinny – tam, gdzie są prace na wysokościach, są i rusztowania. Jednak aby wykonywanie obowiązków z ich wykorzystaniem było bezpieczne, konstrukcje muszą spełnić podstawowe wymogi.

Przepisy BHP dotyczące montażu i użytkowania rusztowania

Jednym z najważniejszych punktów prawidłowego rozstawienia jest umieszczenie rusztowania na stabilnym i odwodnionym podłożu. Nie może bowiem dojść do sytuacji, że pod wpływem wiatru lub poruszania się ekipy budowlanej konstrukcja runie. Ponadto stopy rusztowań muszą być ustawione prostopadle do ściany budynku. Co ważne, jeżeli elementy są wykonane z metalu, należy także poprowadzić uziemienie. Na tabliczce przyczepionej do konstrukcji powinno znajdować się imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za maksymalne obciążenia oraz montaż rusztowania. Natomiast w przypadku użytkowania, warto wiedzieć, że na konstrukcję można wchodzić jedynie po drabinkach od strony wewnętrznej. Wchodzenie na nią od zewnętrznej strony jest surowo zabronione.

Podobnie sprawa wygląda z pozostawianiem materiałów na pomostach – również jest to zabronione, jednak dopiero po skończonej pracy. W przypadku rusztowań przejezdnych transport nie może odbywać się, gdy na górze są ludzie. Warto też wspomnieć o warunkach pracy podczas niesprzyjającej pogody. Działanie na rusztowaniach, ich montaż oraz demontaż jest zabroniony, gdy panuje niewystarczające oświetlenie, pada deszcz lub śnieg, a także gdy prędkość wiatru przekracza 10 metrów na sekundę. Co więcej, konstrukcję można uznać za gotową dopiero wtedy, gdy odbierze ją uprawniona do tego osoba – na przykład kierownik budowy.

Bezpieczna budowa rusztowania

Nie ulega wątpliwości, że konstrukcja musi być stabilna, a także posiadać zabezpieczenia przed przewróceniem – takie rusztowania dostarcza firma Budosprzęt z Bytomia. Pomosty muszą być otoczone ochronnymi barierami i nie może być w nich ubytków. Od wewnętrznej strony (w przypadku odsunięcia od budynku na więcej niż 20 cm) powinna pojawić się balustrada. Warto dodać, że pomosty w miejscach, gdzie znajduje się drabina, muszą mieć zamykane włazy. Trzeba też wspomnieć, że w przypadku przerwy od pracy trwających dłużej niż dziesięć dni, wymagana jest kontrola sprawności konstrukcji. Przeprowadzić ją powinien kierownik budowy lub inna osoba z uprawnieniami. Co więcej, raz w miesiącu powinna odbyć się standardowa kontrola bezpieczeństwa.