Blachy trapezowe to najczęściej stosowane pokrycia dachów obiektów przemysłowych czy domów jednorodzinnych. Dzielą się na osłonowe (zabezpieczające zewnętrzne przegrody dachowe i ścienne)  lub konstrukcyjne (składające się z powłoki osłonowej i gruntującej). Różnorodny wybór powłok ochronnych sprawia, że są trwałym materiałem. Jaka jest ich cena oraz jak się je układa?

Zalety i wymiary pokryć z blachy

Blacha trapezowa składa się z kilku powłok i rdzenia. Może być zbudowana ze stali lub aluminium. Dodatkową ochronę zapewnia antykorozyjna warstwa. Dopiero na nią aplikowana jest powłoka dekoracyjna. Arkusz charakteryzuje się podłużnymi przetłoczeniami w formie trapezu. Wysokość rowków wynosi około 2 do 55 milimetrów. Pokrycie dachowe tego rodzaju wyróżnia się lekkością związaną z niewielką masą arkusza. Nie zmniejsza to jednak jego odporności i trwałości. Dodatkowe warstwy na przykład powłoka ocynkowana przedłuża ich użytkowanie nawet do 25 lat. Zastosowanie powłoki poliuretanowej z kolei pozwala na cieszenie się wytrzymałym zadaszeniem nawet do 45 lat. Są poza tym tańsze od dachówek ceramicznych.

Pokrycia dachowe trapezowe wyróżniają się bogatą paletą barw oraz rozmaitą wysokością profili, które uzupełniają profilowane płyty tworzone z poliwęglanu. Są odporne na:

  1. Uszkodzenia mechaniczne – na przykład gięcie
  2. Warunki atmosferyczne – mróz czy deszcz
  3. Promieniowanie – cechują się wysoką przezroczystością przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed promieniowaniem UV

Wymiary blachy trapezowej osiągają: około 900-1100 milimetrów (szerokości efektywnej) oraz 920-1173 (szerokości całkowitej). Co ważne, warto również uwzględnić akcesoria dachowe i ich rozmiary. Przykładowo standardowa wiatrownica może osiągnąć długość około 5 metrów bieżących.

Jaka jest cena blachy trapezowej?

Decydując się na ten rodzaj pokrycia dachów, warto odwiedzić kilka stron www i porównać oferty firm świadczących usługi dekarskie. Cennik w przypadku blach trapezowych jest różny. Wszystko zależy od rodzaju powłoki, która może być błyszcząca lub gruba oraz szerokości. Przykładowo przy szerokości 1,2333 cena za metr kwadratowy blachy trapezowej wynosi 21,91 złotych (netto) – przy warstwie błyszczącej – lub około 23 złote – w przypadku grubej matowej. W przypadku alucynku za 0,5 milimetra przy wymiarach 1195 milimetrów (całkowitej szerokości) zapłacisz około 25 złotych za metr kwadratowy (za całość). Pokrycie dachowe z aluminium przy szerokości całkowitej 1160 milimetrów to około 43 złote za metr kwadratowy. Podbitka z blachy (około 0,45 milimetrów) to koszt około 41 złotych za metr kwadratowy.

Montaż blachy trapezowej. Jak się ją układa?

Instalacja pokrycia dachowego z blachy trapezowej jest łatwa i szybka. Układa się ją z zakładem, co oznacza, że jeden arkusz powinien wystawać kilka centymetrów na sąsiadujący. Powinna być mocowana za pomocą specjalnych wkrętów (farmerskich). Pozwoli to wykonać konstrukcję z łat i kontrłat. Mocuje się ją na dachach o kącie nachylenia około 15 stopni. W przypadku wodoszczelnej warstwy znajdującej się pod powłoką kąt powinien wynosić co najmniej 4 stopnie.

Pracę rozpoczyna się od układania pasa rynnowego i haków. Wielospadowe zadaszenie bądź wysunięte facjaty wymagają zainstalowania rynien koszowych. Po zamocowaniu arkuszy konieczne będzie przeprowadzenie dalszych obróbek w zakresie blacharstwa. Przydatna będzie wiatrownica czy kalenica. Odcinki dobrze jest łączyć przy zachowaniu około 10 centymetrów odległości. Przy przykręcaniu blach kalenicowych zalecane jest zachowanie około 50 centymetrów przerwy.

Ważne, aby krycie dachu przeprowadzać przy dobrych warunkach pogodowych. Jeśli jednak nie posiadasz niezbędnych narzędzi lub czasu, najlepiej zrobisz, jeśli skorzystasz z usług dekarza.