Domy jednorodzinne buduje się zazwyczaj w trzech etapach, z czego ostatni nazwiemy stanem surowym zamkniętym. Podział na etapy ułatwia kontrolę postępu prac oraz wydatków. Stan surowy zamknięty należy ukończyć w ciągu jednego sezonu budowlanego, aby znacznie obniżyć koszty inwestycji. Jakie prace obejmuje budowa domu jednorodzinnego przez firmę Bau-Haus? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Kiedy warto postawić na budowę domu jednorodzinnego w stanie surowym?

Budowa domu w stanie surowym jest szczególnie opłacalna, jeśli nie zależy nam na pośpiechu w wykończeniu wnętrz obiektu obiektu. Zdarzają się sytuacje, gdy lepiej rozłożyć całą inwestycję w czasie i postawić przede wszystkim na wysoką jakość wykonania poszczególnych etapów, a także optymalizację kosztów całego przedsięwzięcia. Stawianie domu jednorodzinnego w stanie surowym, czy to otwartym, czy zamkniętym, jest bardzo opłacalny nawet dla osób, które całą inwestycję finansują z własnych środków. Wtedy można nawet rozważyć przeprowadzenie późniejszego remontu we własnym zakresie.

Prace wykonywane przez firmę Bau-Haus podczas budowy domu

Umowa wykonawcza na budowę domu w stanie surowym zamkniętym powinna zakończyć się wykonaniem schodów wewnątrz budynku oraz przygotowaniem konstrukcji dachu. Dlatego budynek musi mieć postawione ściany działowe, kominy i stropy nad nimi. W zależności od firmy budowlanej prace mogą obejmować również wstępną obróbkę podłoża i przygotowanie pomieszczeń do prac instalacyjnych. Warto pamiętać o dokładnym opisie wszystkich prac w umowie z wykonawcą, gdyż w polskim prawie budowlanym pojęcie stanu surowego otwartego lub zamkniętego traktowane jest jedynie jako definicja umowna. Przejrzyste przepisy, wysoką jakość prac oraz atrakcyjne ceny gwarantuje firma budowlana Bau-Haus z Radomska.

Otwarty czy zamknięty stan surowy?

W przypadku inwestycji polegającej na budowie domu w stanie surowym zawsze bardziej wskazane jest wybranie wariantu zamkniętego. Jak tłumaczy specjalista z Bau-Haus:

Cały budynek jest wówczas zabezpieczony przed kradzieżą oraz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy odłożyć wykończenie domu na kolejny sezon.

Mróz, śnieg i wysoka wilgotność mogą poważnie uszkodzić konstrukcję niezabezpieczonego systemu. Lepiej więc nie narażać się na żadne dodatkowe koszty i od razu zdecydować się na inwestycję w stanie zamkniętym.