Zanim możliwe będzie zbudowanie jakiegokolwiek obiektu budowlanego, konieczne jest wykonanie jego projektu. Poza projektem samego budynku niezbędne jest wykonanie projektu zagospodarowania działki lub terenu. Zobacz, z jakich konkretnie elementów złożony jest ten projekt, a także co musi uwzględniać projekt architektoniczno-budowlany obiektu, aby wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

Projekt zagospodarowania działki i terenu – co zawiera?

Zgodnie z przepisami budowlanymi, które nas obowiązują, projekt zagospodarowania terenu lub działki musi składać się z części opisowej oraz rysunkowej. Część rysunkową sporządza się na mapie do celów projektowych. Taki projekt w części opisowej powinien zawierać informacje o obecnym stanie zagospodarowania działki, a także projektowane jej zagospodarowanie. Poza tym ważne jest zestawienie poszczególnych części zagospodarowania terenu. W projekcie powinna też znaleźć się informacja na temat tego, czy dana działka lub teren znajdują się w rejestrze zabytków lub podlegają ochronie. Oprócz tego projekt zagospodarowania terenu musi uwzględniać wszelkie obiekty budowlane, które się znajdują w danym miejscu. Trzeba zaznaczyć, że wówczas konieczne jest wskazanie powierzchni zabudowy.

Z kolei część rysunkowa projektu zagospodarowania działki powinna przedstawiać granice działki oraz orientację jej położenia, usytuowanie istniejących obiektów budowlanych, a także tych projektowanych. Poza tym rysunek powinien uwzględniać urządzenia przeciwpożarowe oraz uzbrojenie terenu, a także układ linii przewodów telekomunikacyjnych i elektrycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego projekt zagospodarowania terenu wykonuje się na mapie, której skala jest dostosowana do wielkości i rodzaju obiektu, aby rysunek był czytelny.

Z czego składa się projekt architektoniczno-budowlany?

Projekt architektoniczno-budowlany budynku musi być złożony z dwóch zasadniczych elementów, którymi są opis techniczny i część rysunkowa. W części opisowej osoba zajmująca się wykonaniem projektu musi uwzględnić między innymi przeznaczenie oraz program użytkowy danego obiektu, a także jego charakterystyczne parametry techniczne, czyli wysokość, ilość kondygnacji, kubaturę czy zestawienie powierzchni użytkowych. Część opisowa projektu zawiera także informacje na temat formy architektonicznej i funkcji budynku. W tej części przedstawia się również układ konstrukcyjny i wszelkie dane techniczne określające, jaki wpływ na środowisko ma dana budowla.

Jak informuje specjalista z biura projektowego Szachmat Konstrukcje Budowlane z Krakowa, część rysunkowa projektu architektoniczno-budowlanego powinna uwzględniać informacje na temat elewacji budynku, rzutów wszystkich poziomów obiektu, w tym elementów charakterystycznych (np. schody), a także rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych przegród zewnętrznych. Poza tym rysunek powinien informować o podstawowych urządzeniach instalacyjnych i zasadniczych elementach wyposażenia technicznego. Trzeba pamiętać o tym, że rysunek techniczny zawarty w projekcie architektoniczno-budowlanym musi posiadać oznaczenia graficzne i ich wyjaśnienia opisowe, które pozwolą na odczytanie projektu.