Współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wyrażony w kWh/(m2rok) określa ilość ciepła niezbędnego do ogrzania 1m2 budynku przez cały rok. Na tej podstawie wyróżnić można domy budownictwa tradycyjnego, które są niestety drogie w utrzymaniu. Wyższą technologię stanowią budynki energooszczędne w standardzie NF 40. To one pozwalają znacznie ograniczyć emisyjność szkodliwych substancji do atmosfery, gwarantując również niskie rachunki grzewcze. Na tym jednak nie koniec. Obecnie rośnie w siłę budownictwo domów pasywnych (NF 15), które są niemalże zeroemisyjne i wyposażone w pasywne źródła ciepła. Doświadczenie w projektowaniu takich innowacyjnych domów ma biuro architektoniczne PASSIVE PROJECT.

Poznaj trzy standardy energetyczne domów

Każdy inwestor zastanawiający się nad budową domu jednorodzinnego, powinien poznać trzy podstawowe standardy energetyczne dla budynków przeznaczenia mieszkalnego. Najbardziej energochłonne są domy tradycyjne, których zapotrzebowanie na energię wynosi rocznie 70-100 kWh na metr kwadratowy. Domy w standardzie NF 40 wymagają tylko 40 kWh za m2/rok.

Najlepszy wynik osiągają zaś domy pasywne w standardzie NF 15. W ich przypadku zapotrzebowanie na energię wynosi około 15 kWh (m2/rok). Podkreślić przy tym warto, że takie budynki tworzone są w wersji niskoenergetycznej, a niekiedy też zeroenergetycznej lub plusenergetycznej. W przyszłości za sprawą rozwijających się technologii i takich biur projektowych jak PASSIVE PROJECT domy będą wytwarzały energię elektryczną w nadmiarze z możliwości akumulowania lub odsprzedawania zakładom energetycznym (obecnie takie technologie są już wykorzystywane m.in. systemy fotowoltaiczne on-grid).

Czym wyróżniają się domy pasywne?

Jak tłumaczą architekci z biura PASSIVE PROJECT, domy pasywne cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię wykorzystywaną do ogrzania wnętrz. Są one też energooszczędne, jeśli chodzi o zużycie prądu. Opłaty eksploatacyjne najczęściej stanowią zaledwie 15% kwoty, którą trzeba byłoby ponieść w przypadku budynku tradycyjnego. Architekci jednak nie tylko koncentrują się na energochłonności domu pasywnego. Istotne jest też to, by obiekt był proekologiczny. Domy pasywne nie emitują szkodliwych substancji do środowiska i często budowane są z materiałów przyjaznych dla ekosystemu. W ich wnętrzach zawsze panuje przyjemny mikroklimat, co zawdzięcza się m.in. wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła.

Prócz tego w projektach domów pasywnych uwzględnia się energooszczędne duże okna, pompy ciepła, systemy ogrzewania powierzchniowego, instalacje elektryczne nowej generacji w standardzie KNX, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Budynki posiadają też innowacyjne rozwiązania termomodernizacyjne oraz mogą być wyposażone w dodatkowe technologie uznawane za źródła czystej energii. Architekci PASSIVE PROJECT proponują budowę studni głębinowych, przydomowych oczyszczalni ścieków, a także systemy automatyki domowej SMARTHOME. Domy pasywne nie tylko zatem odnoszą się do racjonalnego i niskiego zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej. Obecnie takie budynki to nowoczesne obiekty pozwalające oszczędzać wodę i w pełni wykorzystywać dary natury.

Szybka i opłacalna budowa domu pasywnego

Takie biura architektoniczne jak PASSIVE PROJECT dokładnie omawiają z klientem korzyści z inwestycję w dom pasywny, jej przebieg i koszty. Architekci pomagają podjąć właściwą decyzję, uwzględniając przy tym indywidualne potrzebny oraz dalekosiężne plany na życie swoich klientów. Ci, którzy zdecydują się na budowę domu pasywnego, mogą prosić o jego stworzenie np. w technologii szkieletowej. Popularne stały się również piękne budynki z bali. Oczywiście styl obiektu, jego bryła, liczba pomieszczeń oraz powierzchnia/kubatura to kwestie ustalane indywidualnie. Każdy dom pasywny projektowany przez zespół PASSIVE PROJECT jest zatem unikalny, piękny, dopracowany do każdego szczegółu, a także nowoczesny.

Firma ze Studzianek oferuje jednak nie tylko projekt z wizualizacjami 3D, ale także pomoc w prowadzeniu wszystkich spraw formalno-prawnych dotyczących budowy. Liczyć można na reprezentowanie w postępowaniach o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę, na nadzór autorski, przygotowanie uzgodnień branżowych, a także na zaprojektowanie wnętrz. Zespół PASSIVE PROJECT pod kierownictwem Dariusza Baranowskiego prowadzi również roboty budowlane i instalatorskie (tworzenie sieci elektrycznych).