Jednym z najładniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych wykończeń terenu wokół domu jest kostka brukowa. Oprócz dobrego prezentowania całości działki, w znaczny sposób poprawia ona komfort poruszania się po danej powierzchni. Zanim jednak możliwe będzie cieszenie się z efektu końcowego czeka nas wiele pracy związanych z ułożeniem kostki brukowej. Praca ta składa się z kilku etapów. Jak wygląda układanie kostki brukowej?

Przygotowanie powierzchni pod kostkę brukową

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać podczas układania kostki brukowej jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Pracę rozpoczynamy od usunięcia pierwotnej warstwy ziemi w miejscu, gdzie w późniejszym czasie osadzona ma zostać kostka brukowa. Proces ten nazywany jest korytowaniem. Grunt zazwyczaj wykopuje się na głębokość 20 cm, czasem zdarza się, że jest to aż 40 cm. Następnie powstałe zagłębienie musi zostać oczyszczone, np. z korzeni roślin.

Gdy zakończyliśmy korytowanie, wówczas przechodzimy do kolejnego etapu prac, którym jest wyrównywanie terenu, a także jego wyprofilowanie. Już wtedy należy pamiętać o wykonaniu docelowych spadków i odwodnień w gruncie. Na tym etapie powstaje wizerunek końcowej powierzchni, a mianowicie wszelkie zakręty, rozjazdy itp. Wtedy też nie wolno zapomnieć o ustanowieniu odpowiedniego nachylenia powierzchni. Nachylenie powierzchni kostki brukowej zazwyczaj wynosi od 0,5 cm do 3 cm na każdy metr. Kolejnym krokiem jest wyrównanie terenu. Do jego wykonania można wykorzystać piasek lub pospółkę, których grubość nie może przekraczać 10 cm.

Podbudowa i podsypka

Do prawidłowego ułożenia kostki brukowej niezbędne jest wykonania podbudowy. Podbudowa to warstwa konstrukcyjna i to od niej w głównej mierze zależy stabilność całej nawierzchni. Do stworzenia podbudowy specjaliści od układania kostki brukowej z firmy Usługi ogólnobudowlane Krzysztof Buczyński najczęściej wykorzystują kruszywa naturalne lub łamane, które nanoszone są na wcześniej utwardzone podłoże.

Grubość podbudowy uzależniona jest od rodzaju podłoża oraz przewidywanego obciążenia. Dla nawierzchni ogrodowych najczęściej wystarczy 20 cm podbudowy, jednakże w przypadku, gdy po nawierzchni będą poruszały się samochody, wówczas podbudowa musi być grubsza, a jej warstwa powinna wynosić około 35-40 cm. Po stworzeniu podbudowy niezbędne jest także zrobienie obramowania przyszłej nawierzchni.

Oprócz podbudowy konieczne jest wykonanie podsypki. Wykonuje się ją z odsiewek kamiennych lub piasku płukanego. Warstwa podsypki powinna mieć grubość około 3-5 cm. Następnie należytą wyrównać łatą, by zapewnić odpowiednie spadki. Ważne jest, by podsypki nie wyrównywać.

Układanie kostek brukowych

Układanie kostki brukowej należy odpowiednio zaplanować, aby podczas kładzenia kostek nie uszkodzić wcześniej wykonanej podsypki. Kolejną ważną rzeczą, którą należy mieć na uwadze jest to, by podczas układania kostki brukowej pozostawiać małe szczeliny między kostkami. Szczeliny te w późniejszym czasie zostaną wypełnione piaskiem. Nie wolno szczelin wypełniać piaskiem zmieszanym z cementem, bowiem po opadach deszczu mieszanina ta może trwale związać. Na sam koniec całą powierzchnię należy oczyścić i zagęścić.