Budowa sieci wodnokanalizacyjnej czy to na bardzo niewielkim obszarze, czy przy układaniu rur na odcinku kilku kilometrów wymaga przejścia przez wiele złożonych etapów prac. Wyróżnia się wśród nich działania przygotowawcze, projektowe oraz wykonawcze. Budową sieci wodnokanalizacyjnych zajmują się przy tym specjalistyczne firmy budowlane o odpowiednich uprawieniach do tworzenia tego typu infrastruktury liniowej. 

Rodzaje budowanych systemów wodociągowych

Rodzajów systemów wodociągowych jest wiele, zarówno jeśli chodzi o sposób budowy, jak i też wykorzystywane technologie np. rodzaje rur. Wyróżnia się m.in. wodociągi i kanalizacje pompowane jedno lub wielostopniowo, a niekiedy również tworzy się układy grawitacyjne. Niezależnie jednak od typu systemu wodnokanalizacyjnego, każdy z nich powinien składać się z ujęcia wody, stacji uzdatniania wody, zbiornika wodociągowego, pompowni oraz oczywiście z sieci wodociągowej. Od niej zaś do określonych budynków doprowadzane są przyłącza, czyli instalacje.

Analizują typy wodociągów, warto przede wszystkim skoncentrować się na ich podziale ze względu na sposób i zakres korzystania. Wyróżnia się zatem:

  • wodociągi ogólnego przeznaczania;
  • wodociągi półrozdzielcze;
  • wodociągi rozdzielcze;
  • wodociągi zagrodowe – dla jednego gospodarstwa/budynku;
  • wodociągi lokalne – obejmują jedno osiedle, miejscowość lub jeden zakład przemysłowy;
  • wodociągi grupowe – czyli takie, które dotyczą kilku mniejszych miejscowości wraz z kilkoma stacjami uzdatniania wody ze sobą współpracującymi. Tworzone są one również w dużych miastach, gdzie dane sieci grupowane są na odpowiednie sektory.

Zawartość przykładowego projektu sieci wodnokanalizacyjnej

Budowa wodociągów i sieci wodnokanalizacyjnych wymaga wielu ekspertyz geotechnicznych, geodezyjnych oraz współpracy różnych podmiotów z branży instalatorskiej, energetycznej oraz budowlanej i inżynieryjnej. Opracowania projektowe są przy tym bardzo obszerne, a w zależności od inwestycji mogą liczyć od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy stron! W projektach uwzględnione są części opisowe, części techniczne, części rysunkowe i obliczeniowe, a także ważne części wizualizacyjne wraz z np. dokumentacją fotograficzną.

Projekt składać się przy tym powinien także z planu BIOZ oraz z opisu warunków technicznych, uzgodnień, oświadczeń, uprawnień, pozwoleń budowlanych, kosztorysów i harmonogramów. Uszczegóławiając, przykładowe opracowanie w bardzo ważnej części technicznej powinno zawierać m.in.:

  • wyznaczoną podstawę i zakres opracowania,
  • określone warunki wodno-gruntowe,
  • projekt rozwiązania technicznego sieci wodociągowej,
  • wyznaczone szczegółowe rozwiązania techniczne,
  • zaplanowane roboty ziemne i te związane z dezynfekcją sieci wodociągowej,
  • a nawet dokładnie opracowane strategie minimalizacji negatywnych skutków inwestycji na środowisko, zabytki, obiekty położone przy placu budowy itp.

Prace wykonawcę sieci wodociągowej

Każda sieć wodociągowa projektowana jest i wykonywana w zindywidualizowany sposób tak, aby zapewnić jej bezpieczną oraz wydajną eksploatację. Jeśli chodzi o wykopy, najczęściej stosuje się te wąskoprzestrzenne o ścianach odeskowanych i rozpartych, lub szerokoprzestrzenne o ścianach skarpowych. Istotne jest także odwodnienie wykopu i jego zabezpieczenie przed osobami postronnymi – tu ważne jest m.in. oznakowanie.

Same rurociągi muszą być zaś ułożone równolegle do powierzchni gruntu, a głębokość ich posadowienia jest uzależniona m.in. średnią głębokością przemarzania gruntu. Głębiej układane są także rury pod drogami. Sam sposób ich montażu jest zaś przede wszystkim wyznaczony nośnością gruntu oraz typem podłoża. Wykonawstwo całej sieci oparte jest zatem o wiele ekspertyz oraz unikalnych dla danego odcinka warunków. Inne metody mogą być stosowane przy układaniu rurociągów na początku sieci, a inne w środkowej lub końcowej jej części.

Generalne wykonawstwo budowy sieci wodnokanalizacyjnej

Omawiając budowę sieci wodnokanalizacyjnych nie można zapomnieć również o tym, że tego typu inwestycje wielokrotnie są bardzo złożone i prowadzone nawet przez kilka/kilkanaście tygodni. Mowa o modernizacji urbanistycznych sieci wodnych i kanalizacyjnych przy remontach dróg, o tworzeniu całych instalacji dla nowych osiedli mieszkaniowych, czy też o doprowadzaniu rur do obiektów komercyjnych lub użyteczności publicznej.

Modelem prowadzenia inwestycji wodnokanalizacyjnych jest zatem obecnie generalne wykonawstwo. To wtedy większość prac prowadzonych jest przez szeroko wyspecjalizowaną firmę budowlaną, która zatrudnia również podwykonawców określonych robót. Takie firmy często słyną również z budowy domów, biurowców, obiektów publicznych czy nawet z prowadzenia prac drogowych. Przykładem jest Przedsiębiorstwo budowlano-inżynieryjne ATB prowadzone przez Tomasza Adamczyka, które w swojej długoletniej działalności realizowało wiele przetargów. To efekt gwarantowania inwestorom wysokich technologii wykonawczych, a także projektowych.