Beton komórkowy to solidny materiał budowlany stosowany przez specjalistów. Uzyskuje się go dzięki wprowadzeniu powietrza pod właściwym ciśnieniem do przygotowanej mieszanki z cementu. W ten sposób powstają pory, czyli komórki. Z betonu tego rodzaju stawia się następnie ściany i pokrywa odpowiednio gipsowym tynkiem bądź gipsową powierzchnią. Jak zatem dokładnie przebiega cały proces murowania? Jak zabezpieczyć ściany z bloczków komórkowych przed wilgocią?

Murowanie i klejenie bloczków komórkowych

Bloczki z betonu komórkowego podobnie jak kostka brukowa wymagają właściwej techniki. Będą do tego potrzebne takie narzędzia, jak:

  • Paca lub strug: do szlifowania,

  • Piły i prowadnice: do cięcia,

  • Kielnie: do zaprawy zwykłej lub cienkowarstwowej,

  • Młotek, zmiotka i poziomnica.

Zaprawy cienkowarstwowe potrzebne będą do połączenia bloczków. Do wykończenia i ścian działowych należy natomiast zastosować poliuretanowy klej do betonu komórkowego. Zwykle instrukcja sporządzania zaprawy murarskiej znajduje się na jej opakowaniu.

Pracę najlepiej rozpocząć od narożników. Pierwszą powłokę przygotowuje się na zaprawie cementowej. Należy przy tym wyrównać wszelkie zakrzywienia powierzchni. W tym czasie można również utworzyć poziomą hydroizolację. Zaprawy w pionowym zespoleniu nie trzeba nakładać w miejscach połączeń bloczków z gładzią uformowaną na pióra i wpusty. Należy je przy tym umieszczać od góry jeden w drugi. Docięte bloczki bądź w narożach zespala się dzięki wypełnieniu zaprawą pionowej fugi. Aby zamurować kolejną warstwę, trzeba zeszlifować pofałdowania górnej części ściany fundamentowej. Używa się do tego pacy lub struga. Przed aplikacją podkładu, dobrze jest oczyścić wszystko z pyłu. Umieszczony stabilnie dzięki  młotkowi z obuchem z gumy bloczek komórkowy nie powinien być przesuwany. Warto przy tym postarać się, by zespolenia w pionie następnych warstw były wobec siebie przesunięte co najmniej na 0,4 wysokości murowanych części. Piłą ręczną lub taśmową, jak również kątową prowadnicą tnie się bloczki komórkowe. Wymurowane fundamenty należy osłonić folią.

Jak zabezpieczyć ściany przy bloczkach komórkowych?

Zarówno materiały budowlane, jak i konstrukcje, z których powstały muszą być właściwie zabezpieczone. Ściany obiektów mieszkalnych znajdującej się w ich nadziemnej części wykonane z betonu komórkowego wymagają ochrony przed wilgocią. Zawilgocenie wpływa bowiem niekorzystnie na właściwości przedziałów. Zmniejsza ich izolacyjność cieplną oraz nośność, a także działa negatywnie na klimatyzację. Dlatego też ściany przyziemia muszą być odgraniczone od ścian fundamentowych bądź piwnic odpowiednią poziomą i pionową izolacją chroniącą przed wilgocią. Zabezpieczy to przed jej przenikaniem do ścian na wszystkich poziomach. Aby ją sporządzić, aplikuje się na przegrody dwie powłoki substancji oraz specjalne emulsje. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych zaleca się użycie cięższych warstw bitumicznych. Osłonę przed wszelkimi opadami dadzą tynki cokołowe lub okleina utworzona z ceramicznych, lub klinkierowych płytek. Beton komórkowy powinno się przy tym pokryć tynkiem do elewacji, odpornym na wodę.

W przypadku wysokich temperatur dobrze jest ochronić zaprawę poprzez osłonięcie jej np. folią. Ścianę świeżo zamurowaną z kolei można zabezpieczyć specjalną matą ocieplającą. Ochroni ona przez przesuszeniem, wilgocią oraz chłodem. Powierzchnie murowanych bloczków wolno nawilgotnić wodą.  Najlepsza temperatura do murowania wynosi powyżej 0°C. W okresie zimowym należy za to używać odpowiedniej zaprawy murarskiej.