Z wielu względów podłączenie działki do sieci wodociągowej może być utrudnione, dlatego inwestorzy nierzadko decydują się na budowę własnego ujęcia wody. W tym wypadku natomiast do dyspozycji mają przeważnie kilka rozwiązań, spośród których sporym zainteresowaniem cieszą się studnie głębinowe. Czy jest to dobry sposób na pozyskiwanie wody we własnym zakresie?

Jak wykonuje się studnię głębinową?

Działanie studni głębinowej – jak sama nazwa wskazuje – opiera się na wydobywaniu wody z głęboko ułożonych warstw wodonośnych. W tym celu przeprowadzane jest wiercenie. Prace w tym zakresie poprzedzić trzeba uzyskaniem stosownych pozwoleń, co jest obowiązkiem inwestora. Wraz z realizacją wiercenia kolejnym istotnym etapem budowy studni głębinowej jest umieszczenie w uzyskanym otworze rury osłonowej. Na samo dno takiej studni trafia natomiast filtr, a nad nim montuje się pompę głębinową.

Urządzenie to za pomocą rurociągu tłocznego doprowadza wodę do przyłącza, skąd następnie medium dystrybuowane jest do poszczególnych punktów odbioru w gospodarstwie domowym. Podstawową pracą przy budowie takiego ujęcia jest wiercenie studni głębinowej. Działania w tym zakresie w sposób profesjonalny wykona firma Gryzer. Jest ona w stanie wykonać studnię o głębokości sięgającej nawet 100 metrów. Budowa tego typu własnego ujęcia wody na działce ma wiele zalet – jakie z nich są najważniejsze?

Zalety korzystania ze studni głębinowej

Posiadanie własnego ujęcia wody z punktu widzenia inwestora jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim atutem jest pełna niezależność od zewnętrznych dostawców wody. Awaria wodociągu, przerwy w dostawie spowodowane np. konserwacją rur czy wysokie koszty użytkowania – to problemy, których unikniemy poprzez budowę studni głębinowej na naszej działce. Co ciekawe, wywiercone na posesji ujęcie będzie w pełni wydajne nawet przez kilkadziesiąt lat lub dłużej. Jedyne opłaty, jakie związane są z korzystaniem ze studni głębinowej, to koszty samego jej wykonania oraz zużycia prądu potrzebnego do zasilania pompy.

W skali roku przynosi to spore oszczędności – eksploatacja własnego ujęcia w takim okresie jest często dwu- lub trzykrotnie tańsza niż korzystanie z sieci wodociągowej. Jeśli zatem zastanawiamy się nad metodą uzyskiwania wody na naszej działce, rozważmy wiercenie studni głębinowej na posesji. Jest to doskonały sposób pozwalający na zaspokojenie potrzeb składającego się np. z kilkuosobowej rodziny gospodarstwa domowego w zakresie zużycia wody użytkowej. Należy jednak pamiętać o konieczności załatwienia szeregu formalności przed zleceniem rozpoczęcia prac wiertniczych w tym zakresie.