Dachy skośne postrzegane są jako wizytówka domu jednorodzinnego. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najbardziej wyeksponowany względem stron świata element konstrukcji. I choć zdecydowanie najbardziej kojarzy się on z pokryciem zasadniczym, czyli dachówką, to nie należy zapominać o tym, iż jego najważniejszą cześć stanowi więźba. Co zatem warto wiedzieć o drewnie konstrukcyjnym?

Jakie elementy wchodzą w skład więźby dachowej?

Mówiąc o więźbie dachowej, trzeba myśleć o całym systemie zależnych od siebie i połączonych ze sobą elementów. W pierwszej kolejność określić trzeba przekroje konkretnych elementów. Od czego będą zależały? Przede wszystkim od ciężaru pokrycia docelowego. Najważniejszym elementem każdej więźby są oczywiście krokwie, rozmieszczane średnio co 70-90 cm. To one właśnie w największej mierze decydują o wytrzymałości całej konstrukcji. Jeżeli chodzi o pozostałe elementy, to wspomnieć należy o murłatach, jętkach, mieczach i słupach.

Czym powinno charakteryzować się drewno konstrukcyjne? W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby cechowało się odpowiednim stopniem wysuszenia. Coraz większą popularnością ze strony inwestorów cieszy się drewno czterostronnie strugane, aczkolwiek w tym przypadku należy liczyć się z relatywnie wysoką ceną. Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać również o tym, iż przy zamówieniu, do drewna należy doliczyć odpowiedni naddatek ciesielski. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż dlatego, iż wymiary z natury rzadko pokrywają się idealnie z wymiarami projektowymi. Jeżeli element drewniany jest nieco za długi, można go przyciąć, jeżeli zaś jest za krótki, trzeba zamówić nowy. Co jeszcze warto wiedzieć w tej kwestii?

Łaty, kontrłaty, boazeria

Dzięki swoim unikatowym właściwościom fizycznym drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych. W przypadku dachu niezwykle istotne są łaty oraz kontrłaty. Co to takiego? To drewniane listwy, z których dekarze tworzą charakterystyczny stelaż, na którym następnie zostaje ułożona dachówka lub blachodachówka. Dla uzyskania jak najlepszych efektów wizualnych warto postawić na łaty i kontrłaty sortowane i impregnowane. Jeżeli zaś chodzi o szeroko rozumianą estetykę i sprawy związane z wykończeniem okapu, to tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdzi się boazeria, która może zostać zastosowana jako podbitka oraz nadbitka.

Aby mieć pewność, że zamówione drewno charakteryzowało się będzie najwyższą możliwą do uzyskania jakością, inwestorzy powinni zainteresować się ofertą najbardziej polecanych tartaków. Mowa tu o firmach takich jak Stolmark Plus, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. Poza drewnem konstrukcyjnym wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj również na atrakcyjną ofertę, dotyczącą tarcicy.