Nowe „prywatne”, czy też urbanistyczne sieci teletechniczne powstają rocznie w setkach tysięcy kilometrów. Kable internetowe i telefoniczne, czy też technologia światłowodów, nie wymagają jednak dzisiaj wykonywania wielkich rozkopów. Obecnie istnieją metody bezwykopowe, przede wszystkim oparte o roboty ziemne zwane przeciskami pneumatycznymi.

Projekt podstawą działania

Zanim dojdzie do realizacji inwestycji budowy sieci teletechnicznej, należy dokładnie przygotować w projekcie trasę przebiegu instalacji. Uwzględniane są przy tym warunki gruntowe, przeszkody, budżet i setki innych czynników. Projektem zajmują się przy tym takie firmy, jak WOJTEL, które posiadają doświadczenie w obsłudze klientów indywidualnych, biznesowych, czy też publicznych. Tego typu pracownie w działaniach projektowych przygotowują liczne obliczenia, ekspertyzy geotechniczne, oraz rysunki techniczne i wizualizacje. Tego typu opracowania są szczególnie ważne przy technikach bezwykopowych, czyli takich, które są wykonywane przy użyciu specjalistycznego sprzęty, bez konieczności przeprowadzenia robót inwazyjnych w danym terenie.

Przeciski pneumatyczne

Do metod bezwykopowych wykorzystywanych przy układaniu rur, czy też właśnie kabli teletechnicznych i teleinformatycznych, zalicza się przeciski sterowane lub też pneumatyczne. Te drugie polegają na wykorzystaniu maszyny zwanej potocznie kretem. Posiada ona głowicę udarową i pozwala ona wykonywać przewierty nawet pod infrastrukturą drogową, czy akwenami. Istotne przy tym jest to, że technologia pneumatyczna zapewnia możliwość przeprowadzania prac w różnych warunkach gruntowych. Świetna jest w gruntach kamienistych, miękkich, a nawet luźnych. Najczęściej zaś tą metodą układa się przewody lub rury osłonowe z kablami o średnicy do 200 mm. Długość jednego przewiertu może zaś wynosić nawet do 3 kilometrów! Dzięki temu nie tylko stosuje się przewierty pneumatyczne przy inwestycjach indywidualnych w celu chęci braku naruszania piękna ogrodu. Technika ta ważna jest w miejscach silnie zurbanizowanych lub w przestrzeniach naturalnych z licznymi przeszkodami lub w obszarach o cennych zasobach, czy o wysokich walorach przyrodniczych.

Kanalizacja kablowa

Cała kanalizacja kablowa tworzona maszyną zwaną kretem musi składać się nie tylko na same przewody, czy systemy pomiarowe. Ważne są również studzienki kablowe, które wykonywane są z tworzyw sztucznych, laminatów, czy też z konstrukcji żelbetowych. To właśnie w nich umieszczany jest między innymi osprzęt do łączenia kanalizacji, a także nowych dróg przewiertów, które staną się szlakami dla następnych rozwidleń kabli. Cała teletechniczna instalacja składa się zatem z dziesiątków elementów, wśród których nie brakuje łączników, kształtek, zasobników zapasów kabli, szafek kablowych, skrzynek i puszek kablowych, czy słupków kablowych. Aby je stworzyć i poprawnie zamontować potrzeba specjalistów o szerokiej dziedzinowej oraz budowlanej wiedzy.