Najlepsze tartaki w Polsce zajmują się produkcją pelletu, ławek, sztachet, konstrukcji z drewna klejonego, a nawet kijów i trzonków. Taką ofertą może pochwalić się producent DREWMARK z Łukowa, którego zakład przemysłu drzewnego tworzy również deski podłogowe, ryflowane i elewacyjne. Flagowym produktem w ofercie tartaku DREWMARK jest zaś więźba dachowa najwyższej klasy. Czym się ona cechuje?

Więźba z certyfikatami CE i FSC

Dobra więźba dachowa to taka, którą tworzy się ze ściśle selekcjonowanego materiału. W tym celu firma DREWMARK wybiera tylko drzewa z certyfikatami FSC. Oznacza to, że tarcia, łaty, kontrałaty, kantówki, belki i stęple są wytwarzane z drewna pochodzącego ze specjalnych ekologicznych hodowli, najczęściej krajowych. Materiał na więźbę dachową pozbawiony jest zatem mikrouszkodzeń i innych defektów, które mogłyby wpłynąć na pogorszone parametry techniczne oraz ogólną żywotność.

Dla pewności klientów o zakupie najwyższej klasy więźby firma DREWMARK wystawia dla swoich produktów certyfikaty CE. Liczyć można też na gwarancję oraz pomoc w transporcie.

Wysoka wytrzymałość drzewa konstrukcyjnego

Więźba dachowa przy budowie domu, restauracji, hotelu, willi czy nawet garażu powinna wyróżniać się wysoką wytrzymałością. W tym celu w specjalnych procesach kontrolnych określa się jakość drewna konstrukcyjnego według normy PN-EN 338. Dla gatunków iglastych przygotowano klasy drewna od C14 do C50. Dla gatunków liściastych klasy dzieli się na te od D18 do D70. Jakie z nich stosuje przy tworzeniu więźb dachowych firma DREWMARK? Jak tłumaczy jeden ze specjalistów tego zakładu drzewnego:

Większość tworzonych przez naszą firmę więźb dachowych przygotowywanych jest z drewna konstrukcyjnego w klasie C24. Wyższe klasy wybierane są przy budynkach z dachami wymagającymi wyższej wytrzymałości. Nasi doradcy zawsze dokładnie określają potrzeby klientów, a zakład zawsze przygotowuje więźbę, które sprosta wszystkim parametrom projektowym.

Obróbka termiczna więźby

Więźba dachowa wysokiej klasy to również taka, której drewno będzie miało niski współczynnik wilgotność. Musi być on utrzymany na poziomie kilku procent, co jest możliwe dzięki sezonowaniu materiału oraz jego suszeniu w specjalnych komorach. Zakład przemysłu drzewnego DREWMARK opracował do tego procesu własną technologię. Realizowane projekty badawczo-projektowe firmy pozwoliły jej uzyskać świetne parametry suszenia, które jest wysokie jakościowe, a także szybsze i tańsze.

DREWMARK w ramach obróbki przeprowadza również ważny proces fitosanitarny drewna, m.in. poddając surowiec fumigacji. Na czym to polega? Jest to zamgławianie drewna w celu usunięcia z jego powierzchni wszystkich drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Obróbka fitosanitarna jest zatem jednym z procesów impregnacji więźby dachowej.

Impregnacja więźby dachowej

Wysokiej klasy więźb dachowa musi również przejść złożone procesy konserwacji i impregnacji m.in. metodami kąpieli w specjalnych roztworach. Takie procedury przy produkcji swoich konstrukcji przeprowadza producent DREWMARK, który zabezpiecza drewno przeciw pleśni, grzybom oraz owadom. Wielu klientów indywidualnych oraz biznesowych – deweloperzy mieszkaniowi, ekipy budowlane, hurtownie materiałów budowlanych, pracownie architektoniczne – zainteresowanych jest również impregnacją drewna przeciw działaniu ognia. To również oferuje firma DREWMARK.