Wybór odpowiedniego tynku do wnętrza domu lub mieszkania wcale nie jest zadaniem tak prostym, jak mogłoby się wydawać. Obecnie klienci, którzy stają przed koniecznością wykonania prac remontowych lub wykończeniowych, mają do wyboru kilka ciekawych opcji. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się sprawdzone tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe. Zobacz, jakie rodzaje tynków kładą specjaliści z firmy Rafał Ryszka Usługi ogólnobudowlane i czym one się charakteryzują.

Czym charakteryzują się tynki cementowo-wapienne?

Z technicznego punktu widzenia tynki tego typu składają się z wapna, piasku, wody oraz cementu. Współcześnie wysokiej jakości mieszanki dostępne są w formie gotowych zapraw, które można nabyć w każdej hurtowni budowlanej. Wykonawcy nie stają już przed koniecznością ręcznego wyrabiania tynku, co oczywiście skraca czas realizacji prac. Za największą zaletę tego materiału uważa się ponadprzeciętną wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Uzyskana za jego pomocą warstwa jest niezwykle twarda, a co za tym idzie, odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Co warte podkreślenia – tynk cementowo-wapienny bez żadnych obaw może zostać wykorzystany w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności, czyli np. w łazience. Czy oznacza to, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji produkt doskonały? Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Rafał Ryszka Usługi ogólnobudowlane – niekoniecznie. Decydując się na zakup tego materiału, należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że przy grubości tynku wynoszącej 1,5 cm – będzie on wysychał przez 4 lub nawet 5 tygodni. Przez ten okres prace muszą zostać po prostu wstrzymane. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tynk gipsowy, czyli co?

Nowoczesne tynki gipsowe uważane są za bardziej ekologiczne niż ich cementowo-wapienne odpowiedniki. Produkty dostępne są w formie gotowych mieszanek, do których wystarczy dodać jedynie odpowiednią ilość wody. Co prawda materiał ten ma mniejszą wytrzymałość mechaniczną, aczkolwiek charakteryzuje się doskonałymi właściwościami w zakresie pochłaniania nadmiaru wilgoci i oddawania jej z powrotem, kiedy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Największą przewagę tynków gipsowych nad cementowo-wapiennymi widać jednak w wyglądzie.

Decydując się na tzw. gipsówki, można mieć pewność, że uzyskana na ścianach wewnętrznych powierzchnia będzie idealnie gładka. Ponadto szybki czas schnięcia zaprawy sprawia, że z pewnością jest to najlepsza propozycja dla osób, którym zależy na tym, aby remont wykonać tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Jednakże fachowcy z firmy Rafał Ryszka Usługi ogólnobudowlane słusznie zaznaczają, że nie jest to produkt pozbawiony wad. Z racji swoich właściwości tynk gipsowy nie może zostać położony w pomieszczeniach, w których wilgotność przekracza 70%.