Kiedy budujesz lub jesteś w trakcie remontu, musisz zadbać o to, aby mieć rusztowanie. Rusztowania tradycyjnie są wykorzystywane do wszelkich prac na wysokości. Ich modułowa konstrukcja sprawia, że łatwo je złożyć i rozłożyć. Jakie są ich rodzaje i kiedy się je stosuje? Jakie rusztowania warto wybrać do planowanych prac budowlanych?

Rodzaje i przeznaczenie rusztowań 

Jak mówi nam ekspert z firmy zajmującej się wynajmem rusztowań, Aluhak, nie każdy wie o tym, że wyróżnia się wiele rodzajów, każdy z nich polecany jest do innego rodzaju prac. Z jakich materiałów wykonywane są rusztowania? Zwykle jest to stal albo aluminium, czyli wytrzymała i odporne materiały, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywne działanie warunków atmosferycznych. 

Rusztowania dzieli się ze względu na rodzaj ich konstrukcji, najpopularniejsze rozwiązania to:

  • Rusztowania warszawskie - znane także jako kolumnowe. To najpopularniejsze rodzaje rusztowań, składają się one z pionowych rur i mniejszych segmentów przytwierdzonych do nich. Taki rodzaj rusztowań polecany jest do prac przy domach rodzinnych, gdzie nie ma potrzeby na prowadzenie prac na bardzo dużych wysokościach. Segmenty bardzo łatwo się przestawia. Zazwyczaj używa się ich więc przy ociepleniach czy malowaniu elewacji. 
  • Rusztowania modułowe - tego rodzaje rusztowań mają stałe połączenia w niedużych odległościach, wyposażone są w szeroką kładkę do chodzenia i barierki dla większego bezpieczeństwa. Są bardzo stabilne i nadają się do prac na dużych wysokościach, a także jako rusztowania wolnostojące. Są bardzo często stosowane jako system rusztowań w przemyśle petrochemicznym. 
  • Rusztowania stojakowe - składają się z podpór, na których położone są tężniki, leżniki i podłużnice. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a ich konstrukcja pozwala na wykonywanie prac wysokościowych, polecane są do wysokości do 30 metrów. 
  • Rusztowanie kozłowe - tego rodzaju rusztowanie polecane jest do wnętrz pomieszczeń, nie powinno się ich używać tam, gdzie rusztowanie ma być wyższe niż 2,5 metra. Rusztowania te składają się z dwóch kozłów, pomiędzy którymi układa się pomost. W domowych warunkach pomost zwykle jest robiony z grubych desek. Takie rusztowanie można nawet zrobić samodzielnie, ponieważ jego konstrukcja jest niezwykle prosta. 

Jak widać, na rynku nie brakuje rozwiązań, które dopasowane są do różnych potrzeb. W zależności od tego, jakie prace przeprowadzasz, wybierz odpowiedni model rusztowania!