Dachówki, czyli tzw. pokrycia ciężkie, umożliwiają stworzenie szczelnej, trwałej oraz estetycznej połaci dachowej domu jednorodzinnego. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie dach postrzegany jest w kategoriach wizytówki obiektu. Obecnie inwestorzy mają do swojej dyspozycji 2 materiały, z których wykonuje się tego typu produkty. Mowa tutaj o ceramice oraz betonie. Czym zatem charakteryzują się dostępne propozycje?

Co wyróżnia dachówki ceramiczne?

Dachówki tego typu to produkt całkowicie naturalny wytwarzany z gliny. Dla uzyskania konkretnej formy oraz zwiększenia parametrów wytrzymałościowych surowiec zostaje poddany obróbce cieplnej w specjalistycznie zaprojektowanych piecach. Temperatura wypalania wynosi od 1200 do 1500 stopni w zależności od klasy dachówki. Sprawia to, że uzyskana w ten sposób struktura jest całkowicie niepodatna na oddziaływanie czynników środowiskowych takich jak m.in. wilgoć oraz skrajne temperatury.

Nowoczesne dachówki ceramiczne wyposażone są w zamki górne oraz boczne, dzięki czemu zachowują szczelność na każdym typie połaci, której kąt nachylenia jest większy niż 12-15 stopni. Jedyny wyjątek stanowią  tutaj tzw. karpiówki. Produkty dostępne są także w różnych wariantach wykończenia powierzchni. Najbardziej porowate są wyroby naturalne, a najmniej glazurowane.

Ceramika występuje ponadto w ogromnej gamie kolorystycznej, co sprzyja indywidualnej aranżacji. Jest to rodzaj pokrycia z powodzeniem stosowany od kilku tysięcy lat. Niestety inwestorzy zainteresowani tym rozwiązaniem muszą liczyć się z tym, że mają do czynienia z jedną z najdroższych na rynku opcji. W zależności od typu oraz producenta 1m2 może kosztować od około 35 do nawet 100 złotych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym charakteryzują się dachówki betonowe

To właśnie stosunkowo wysokie koszty zakupu sprawiają, że klienci coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę tańszej alternatywy, którą są oczywiście dachówki betonowe. Czy w tym przypadku tańsze oznacza gorsze? Okazuje się, że nie do końca. Popularne cementówki pod niektórymi względami przewyższają nawet ceramikę. Najlepszym tego dowodem jest mniejsza nasiąkliwość, która wynosi jedynie 2-3%. Parametr ten bezpośrednio wypływa na mrozoodporność, co akurat w naszej strefie klimatycznej ma prawo okazać się niezwykle przydatne.

Oferta dotycząca kształtów i odcieni dachówek betonowych nie jest jednak tak rozbudowana jak w przypadku ich ceramicznych odpowiedników. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Krzychdach, największym minusem dachówek betonowych jest ich trwałość kolorystyczna. Po około 20-30 latach będzie można zauważyć, iż barwa pokrycia nie jest już tak intensywna jak w dniu zakupu. Biorąc jednak pod uwagę, że są to produkty prawie o 30% tańsze, fakt ten nie powinien być traktowanych w kategoriach poważnego problemu.