Tynkowanie jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych, najwydajniejszych i najekonomiczniejszych technik wykańczania powierzchni ścian i sufitów. Choć do jeszcze nie tak dawna wśród wykonawców dominowało ich ręczne nakładanie, to obecnie znacznie częściej spotkać można się z tynkami narzucanymi przy wykorzystaniu specjalistycznych agregatów. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i ile przyjdzie nam za nie zapłacić?

Najważniejsze informacje dotyczące tynków maszynowych

Tynki maszynowe to tynki powstające wskutek zmieszania gotowej, suchej mieszanki z wodą bezpośrednio w pojemniku agregatu. Nakładane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu prace mogą przebiegać kilkukrotnie szybciej niż w przypadku wykorzystania technik konwencjonalnych. Doświadczenia wykonawców wyraźnie wskazują, iż mówimy tutaj o działaniu 4 razy szybszym. Tynkowanie maszynowe to również gwarancja oszczędności przestrzeni wyrażonej przede wszystkim w braku konieczności wydzielenia miejsca dla betoniarki, do składowania piasku i przygotowania wapna.

Tynki maszynowe mogą zostać położone tuż po zakończeniu stanu surowego zamkniętego, czyli po zamontowaniu zasadniczego pokrycia dachowego i stolarki otworowej. Przed przystąpieniem do prac, powinna być także gotowa instalacja kanalizacyjna, instalacja centralnego ogrzewania, a także instalacja elektryczna. O estetycznym efekcie całości zadecyduje nie tylko rodzaj i marka zakupionego tynku, ale także technologia wykonania samego agregatu. Dobrych wykonawców rozpoznać można po tym, że na ich wyposażeniu znajdują się najnowocześniejsze agregaty modułowe takie, które oferuje firma Kaleta Zakład Produkcji Urządzeń Budowlanych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tynki maszynowe – czy droższe od standardowych?

Inwestorzy, którzy zakładają, że wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie tynkowania może wiązać się z nieco wyższymi kosztami za robociznę, mają oczywiście rację. Niemniej jednak ceny są dość porównywalne. Za wykonanie tynku maszynowego gipsowego klientom przyjdzie zapłacić od 21 do 27 zł/m2 wraz z materiałem lub od 16 do 20 zł/m2 w sytuacji, gdy mówimy o samej robociźnie. Jeżeli zaś chodzi o cementowo-wapienne lub wapienne tynki maszynowe, to ich cena mieści się w przedziale 25-33 zł/m2 za robociznę i materiał oraz 15-22 zł/m2  za wykonanie samej usługi.

Wydatki te nie okażą się jednak tak duże, kiedy uświadomimy sobie fakt, że dzięki wykorzystaniu agregatów tynkarskich, prace wykończeniowe, które standardowo trwałyby około tygodnia, zostaną wykonane w 3-4 dni. Za największą zaletę tynków maszynowych należy uznać ich powtarzalność wynikającą z jednorodności mieszanki wykorzystywanej do ich przygotowania. Dla porównania jakość tynku z betoniarki może być inna w każdej przygotowanej partii.