Nie ulega wątpliwości, że instalacja ogrzewania podłogowego przynosi inwestorom liczne korzyści. Aby jednak cieszyć się dobrodziejstwami tego typu rozwiązania, na etapie wykonawczym nie można pozwolić sobie na błędy. Niedociągnięcia wynikają ze zwykłego niedbalstwa bądź braku dostatecznej wiedzy, dlatego montaż podłogówki należy zlecać ekipom cieszących się nieposzlakowaną opinią.
Bez projektu ani rusz
Jak twierdzi przedstawiciel gdańskiej firmy Aqua-Ski, lista pomyłek popełnianych przy instalacji ogrzewania podłogowego jest naprawdę długa. Jako specjaliści z długim stażem w zakresie hydrauliki nie pozwalamy sobie nawet na najdrobniejsze pomyłki, gdyż satysfakcja klientów to dla nas kwestia priorytetowa. Niejednokrotnie jednak słyszymy, że wiele ekip nie przestrzega podstawowych zasad, które prowadzą do przykrych konsekwencji, w tym mniej lub bardziej poważnych strat finansowych – dodaje.
Jednym z najczęstszych grzechów montażystów jest podejmowanie działań bez właściwej dokumentacji projektowej, która składając się z części opisowej oraz rysunkowej, pozwala na optymalne rozplanowanie układu rur grzewczych oraz dopasowanie ich do parametrów zasilającej wody, grubości wylewki czy zapotrzebowania na ciepło. Projekt zawiera również dane co do rzeczywistych wymiarów pętli grzewczych. Gdy instalatorzy przesadzą z ich długością, niedostosowane do warunków obiegi przyczyniają się do dużych strat ciśnieniowych, których nie zrównoważy nawet pompa.
Kosztowne próby oszczędzania
Wykonując podłogówkę, kładziemy duży nacisk na solidne przytwierdzenie rur do izolacji termicznej, wykorzystując jedynie wysokiej jakości klipsy zawarte w systemie od danego producenta ogrzewania. W przeciwieństwie do wielu ekip pamiętamy, że to warstwa folii wyposażona w siatkę kotwiczącą, a nie sam styropian stanowi nadrzędny komponent mocujący – podkreśla pracownik Aqua-Ski.
Tym samym, stosując spinki wątpliwej jakości, powstaje ryzyko oderwania się rur od podłoża podczas zalewania jastrychem. Oszczędności są zatem pozorne i w większości przypadków zamieniają się w dodatkowe koszty potrzebne dla usunięcia powstałej usterki.
Kwestia regulacji przepływów
Następnym często spotykanym błędem jest niewłaściwa regulacja hydrauliczna wszystkich pętli grzewczych, co skutkuje nierównomierną pracą systemu. Krótko mówiąc, woda będzie krążyła w nadmiarze przez pętle krótsze, powodując niedogrzanie pomieszczeń. Ustawienie konkretnych wartości przepływów, zarówno dla krótkiej, jak i długiej pętli grzewczej narażonej na niedobór wody, odbywa się z wykorzystaniem tzw. rotametrów (przepływomierzy) bądź zaworów regulacyjnych stanowiących wyposażenie rozdzielaczy. Te dodatkowo powinny posiadać wkładki termostatyczne niezbędne do instalacji siłowników automatyki sterującej. Instalatorzy i na tym polu wykazują swoje niedbalstwo, przez co systemowi daleko od kompletności. Korzystając z usług Aqua-Ski Usługi Hydrauliczne Patryk Orłowski, można zaś liczyć na pełne wykorzystanie energooszczędnego potencjału ogrzewania podłogowego. Doświadczona załoga nie ogranicza się bowiem tylko do najprostszych rozwiązań, gwarantującym przy tym rozsądne ceny robocizny.
Niedociągnięć przy tworzeniu systemu ogrzewania jest znacznie więcej. Niepoprawna kolejność prac montażowych czy brak hydrostatycznej próby ciśnieniowej obciąża bezpośrednio wykonawców. Nie sposób jednak pominąć faktu, że wielokrotnie winę za niedostateczną funkcjonalność podłogówki ponoszą sami inwestorzy, nalegając na instalację nawet przy niestarannie przygotowanym podłożu lub niewłaściwie pielęgnując wylewkę.