Projektując przestrzeń w nowo budowanym domu, można długo zastanawiać się co doda jej wyjątkowego wyglądu. Rozwiązanie może być bardzo proste – zamontowanie podwieszanego sufitu. Pozostawia ono duże pole do popisu, szczególnie jeśli chodzi o efektowne oświetlenie i nadanie przestrzeni wyrazu elegancji i wyjątkowości. Sprawdź, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o założeniu sufitu podwieszanego.

Zalety sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany to rodzaj sufitu, który składa się z ramy nośnej i płyt wykończeniowych. Ramę montuje się do stropu za pomocą specjalnych uchwytów, a następnie umieszcza na niej płyty. Sufit podwieszany jest coraz częściej stosowany w nowoczesnym budownictwie ze względu na swoją łatwość montażu oraz możliwość dopasowania do różnych pomieszczeń. Istnieje wiele rodzajów i stylów podwieszania sufitów. Dobiera się je, patrząc pod kątem wielkości i charakteru miejsca, w jakim będą się znajdować. Ich montaż i użytkowanie przynoszą ze sobą wiele korzyści. Należy jednak zawsze się zastanowić, czy akurat to rozwiązanie będzie pasowało do pomieszczenia.

Ze względów praktycznych tego typu innowacje są wybierane szczególnie w miejscach, w których instalacje elektryczne czy klimatyzacja znajdują się jeszcze na wierzchu i trzeba je ukryć. Poza tym znajdują wielu zwolenników wśród osób, które chcą stworzyć większą barierę dźwiękową i wykorzystać właściwość izolacji akustycznej sufitów podwieszanych. Docenia się je szczególnie ze względu na ich możliwości aranżacyjne i efekt estetyczny.

Wybór odpowiedniego oświetlenia i umieszczenie go we właściwym miejscu na nowej części sufitu gwarantuje, że pokój nabierze nowego kształtu. Jest to szczególnie zasadne rozwiązanie, jeśli poprzedni sufit, który ma być wyremontowany, jest w złym stanie i ma wiele niedociągnięć. Zawieszenie gładkich płyt pozwala wtedy na zasłonięcie niedoskonałości.

Gdzie sprawdzi się sufit podwieszany?

Sufit podwieszany szczególnie wyjątkowo wygląda w pomieszczeniach z wysokim stropem. Jest tam dużo przestrzeni do zagospodarowania, a odpowiednio uformowany kształt sufitu może nadać pomieszczeniu przyjemnego, ekskluzywnego wyglądu. Z drugiej jednak strony próby podwieszania sufitu w pokojach o małym metrażu wizualnie zabierają miejsce i dają wrażenie ciasnego pokoiku. Na niewielkim metrażu lepiej sprawdzi się raczej jeden element w formie łuku, który podkreśli odpowiednio nastawione oświetlenie. Wielkość stelażu powinna być zawsze dostosowana do możliwości przestrzennych całego pokoju.

Komu zlecić montaż sufitu podwieszanego?

Decydując się na jakiekolwiek prace wykończeniowe, rozpatruje się dwie możliwości: własnoręczne wykonanie lub zlecenie usługi remontowej wykwalifikowanej ekipie. W przypadku sufitów podwieszanych lepiej oddać to zadanie w ręce profesjonalistów. Firma Romuald Adamarczuk podejmuje się nie tylko instalacji sufitów podwieszanych, ale także prac remontowych i wykańczania wnętrz w szerokim zakresie. Zlecając ekipie firmy wykonanie generalnego remontu mieszkania, można liczyć na wysokiej jakości realizację.

Sufitu podwieszanego na pewno nie da się zainstalować w pojedynkę. Do tego skomplikowanego zadania potrzebne są przynajmniej dwie doświadczone osoby. To, jak łatwe będzie to zadanie, wynika oczywiście z konstrukcji planowanego systemu. Nie mając doświadczenia w wyborze materiałów i samej instalacji, można popełnić wiele błędów. Jedną z często popełnianych i kosztownych pomyłek jest nieodpowiednie dobranie płyty gipsowo-kartonowej.

Poza tym należy dobrze zaplanować sposób, w jaki płyta będzie zamocowana do sufitu i wybrać elementy utrzymujące konstrukcję. Profesjonalna ekipa, która niejednokrotnie wykonywała tego typu montaż, będzie wiedziała jakie rozwiązanie konstrukcyjne zastosować i jak właściwie zainstalować zawieszenia.