Pompy ciepła to jeden z rodzajów urządzeń, które wykorzystywane są jako źródło energii cieplnej w systemach centralnego ogrzewania. Mamy wśród nich bardzo wiele alternatyw do wyboru, jeżeli chodzi o sposób działania, dlatego też warto bardziej im się przyjrzeć. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi informacjami na temat pomp ciepła oraz zaletami związanymi z ich stosowaniem.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to rodzaj urządzenia grzewczego (zewnętrznego i wewnętrznego), które zasilane jest prądem elektrycznym. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to pompuje ciepło z różnych miejsc (woda, powietrze, grunt), przy pomocy którego zostaje ogrzana woda (lub powietrze) znajdująca się w przewodach instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie to składa się między innymi z takich elementów jak skraplacz, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny i wentylatory.

Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, pompy ciepła dostępne są w różnych konfiguracjach i aby umożliwić ich wybór, przedstawimy wszystkie rozwiązania, jakie mamy w tym zakresie. Wśród typów pomp ciepła wyróżniamy:

  • Pompa woda-woda - Jest to urządzenie, które do prawidłowego działania potrzebuje dwa rodzaje studni, czyli studnie poborową, z której jak sama nazwa wskazuje, pompa pobiera wodę oraz studnie zrzutową, gdzie dostarczana jest ogrzana woda.

  • Pompa powietrze-woda - Zasada działania tej pompy jest bardzo prosta. Otóż główne źródło ciepła, czyli woda znajdująca się w instalacji zostaje ogrzewana poprzez działanie na nią zmiennej temperatury powietrza atmosferycznego.

  • Pompa woda-powietrze - Pompy te działają dzięki parownikowi oraz wentylatorom, które dostarczają ciepło do instalacji z wody znajdującej się w studni poborowej transportowanej następnie do studni zrzutowej.

  • Pompa powietrze-powietrze - Urządzenie to wyposażone jest w wentylator, którego zadaniem jest rozgrzanie i przetransportowanie powietrza atmosferycznego, które trafia do naszej pompy z zewnątrz.

  • Pompa solanka-woda - Jest to rodzaj pionowej lub poziomej pompy, której działanie jest oparte na pobieraniu energii cieplnej z gruntu, a właściwie ze znajdującej się w nim solanki.

Dlaczego warto stosować pompy ciepła?

Wymieniając zalety stosowania pomp ciepła, musimy przede wszystkim wiedzieć, iż pompy ciepła:

  • Są pro-ekologiczne ze względu na pobieranie energii cieplnej z naturalnych źródeł

  • Nie wymagają obsługi

  • Umożliwiają dowolne miejsce montażu

  • Nie potrzebują dodatkowego paliwa aby działały prawidłowo

  • Są bardzo bezpiecznym dostarczycielem ciepła

  • Są bardzo ekonomiczne i wydajne

Jak zamontować pompy ciepła?

Pompy ciepła należą do urządzeń związanych z hydrauliką i dlatego też ich montaż warto zlecić specjalistom z tej dziedziny. Jedną z firm oferujących właśnie tego typu usługi jest Pompy ciepła - Wiktor Łacina z Pierzchnicy w województwie świętokrzyskim. Specjalnością firmy jest sprzedaż, montaż i serwis pomp ciepła - energooszczędnych urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, które znajdują zastosowanie w ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń oraz przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Firma Wiktora Łaciny dostarcza i instaluje powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła. Zajmuje się także wykonywaniem instalacji sanitarnych, takich jak instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe i centralnego ogrzewania. Zapraszamy do współpracy.