Wentylacja dużych, intensywnie użytkowanych pomieszczeń, takich jak: hale czy magazyny przemysłowe, wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń oraz systemów, dzięki którym zużyte masy powietrza mogą być płynnie wypompowywane poza budynek. Do wyciągu lotnych zanieczyszczeń używane są często wentylatory promieniowe. W naszym artykule przedstawimy mechanizm ich działania oraz przykłady różnych zastosowań. Montażem wentylatorów przemysłowych zajmuje się firma Ekowent z Oświęcimia.

Wentylatory promieniowe – zasada działania

Urządzenia, określane jako wentylatory promieniowe lub dmuchawy przemysłowe, składają się z wirnika, wału napędowego, tarczy nośnej i pokrywającej, wlotu oraz spiralnej obudowy, przypominającej kształtem tubę. Powietrze, wciągane do wentylatora, przepływa pod kątem prostym względem wirnika, po czym wydostaje się na zewnątrz dzięki sile odśrodkowej, ponownie zmieniając kąt o 90 stopni. W przeciwieństwie do wentylatorów typu osiowego, w urządzeniach promieniowych można osiągnąć wyższe parametry przyrostów ciśnienia mas powietrza, dzięki czemu proces filtracji jest bardziej wydajny.

Kolejnym, istotnym elementem wentylatorów promieniowych jest ich obudowa, która powinna być dostosowana do specyfiki pomieszczenia – ma ona minimalizować hałas oraz drgania, nieuniknione podczas pracy urządzenia. Montaż systemu wentylacji promieniowej odbywa się na przygotowanym wcześniej podłożu w formie żelbetowego fundamentu oraz systemu podkładek i amortyzatorów.

Zastosowanie wentylacji promieniowej

Istnieje kilka rodzajów wentylatorów promieniowych, które sprawdzają się w różnych obiektach, takich jak: zakłady produkcyjne, laboratoria, suszarnie, spalarnie, chłodnie lub magazyny. Jak zauważa przedstawiciel firmy Ekowent, montującej systemy wentylacji na potrzeby przemysłu: nowoczesne urządzenia filtrujące można obecnie bez trudu dopasować do specyfiki przedsiębiorstwa, do wentylacji miejscowej poszczególnych stanowisk w zakładzie pracy sprawdzą się na przykład wentylatory kołnierzowe, natomiast przy rozległych liniach produkcyjnych, gdzie w wielu miejscach generowane są znaczne ilości zanieczyszczeń, przydatne będą wentylatory przenośne oraz transportowe. I dodaje: dmuchawy przemysłowe posłużą również do napełniania reklamowych balonów oraz zjeżdżalni w parkach rozrywki.

Odrębną kategorię wentylatorów promieniowych stanowią urządzenia przeciwwybuchowe, zasysające zanieczyszczenia w postaci łatwopalnych substancji lotnych, gazów oraz skroplin, niezbędne w strefach zagrożenia wybuchem, znajdujących się głównie w zakładach chemicznych, górniczych i lakierniczych.

Remont wentylatorów przemysłowych w ofercie firmy Ekowent

Wentylatory przemysłowe są ważnym elementem wielu procesów przemysłowych, zapewniając wentylację i chłodzenie kluczowych urządzeń. Remont wentylatorów przemysłowych to proces, który obejmuje kontrolę, czyszczenie i wymianę wszelkich zużytych lub uszkodzonych części. Dzięki temu urządzenie działa na swoim optymalnym poziomie, co poprawia bezpieczeństwo i wydajność w miejscu pracy. W trakcie remontu, dokonuje się również czyszczenia elementów składowych wentylatora oraz jego regeneracji.