Wiele firm każdego roku potrzebuje wsparcia finansowego. Dotyczy to szczególnie nowo powstałych przedsiębiorstw, których budżet nie pozwala jeszcze na dokonywanie wielu inwestycji. Jedną z form finansowania podmiotów jest kredyt. Niekiedy na starcie konieczne jest podjęcie decyzji o jego wzięciu, aby działalność mogła się rozwijać. Zobacz, co musisz wiedzieć o kredytach firmowych. Opowiadają o tym specjaliści z firmy mFaktoring.

Podstawowe informacje o kredytach

Na początku powinieneś wiedzieć, czym właściwie jest kredyt bankowy. Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, kredyt to umowa, którą zawiera bank i osoba zaciągająca zobowiązanie na określony czas. Rolą banku jest przekazanie drugiej stronie określonych pieniędzy. Natomiast kredytobiorca zobowiązuje się do tego, że wykorzysta je na ustalony w umowie cel, a także zwróci je z odsetkami w ratach. Oczywiście musisz pamiętać, że nie wszystkie kredyty są takie same i nie można ich klasyfikować w jednej grupie. Obecnie w branży finansowej możesz spotkać wiele rozwiązań kredytowych, natomiast finansowanie w ten sposób firm, jest tylko jedną z wielu gałęzi i należą do niej ściśle określone rodzaje kredytów.

Decyzję o zaciągnięciu kredytu na firmę najczęściej podejmują osoby, które zakładają własną działalność gospodarczą i nie mają wystarczającego zaplecza finansowego, aby sprawnie rozruszać działanie podmiotu. Jak mówi przedstawiciel firmy mFaktoring zajmującej się doradztwem finansowym:

Niekiedy kredyty stanowią jedyną możliwość, która pozwoli, by przedsiębiorstwo mogło zacząć inwestować, dzięki czemu stanie się zauważalne na rynku. I będzie mogło przynosić realne korzyści finansowe w przyszłości.

Główną zaletą kredytów firmowych jest niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne.

Czym jest kredyt na rachunku bieżącym?

Kredyt na rachunku bieżącym inaczej określany jest jako linia kredytowa. Aby przedsiębiorca mógł go otrzymać, konieczne jest posiadanie w konkretnym banku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Tu nie ma znaczenia, czy jest to konto osobiste właściciela firmy, czy też konto firmowe. Niektóre instytucje, które finansują w ten sposób przedsiębiorcę, wymagają, by takie konto było aktywne przez co najmniej trzy miesiące przed złożeniem wniosku o kredyt. Takie zobowiązanie często nazywane jest powiększonym debetem, ponieważ przedsiębiorca ma wtedy dostęp do określonego wcześniej limitu kredytowego. To oznacza, że może korzystać ze środków finansowych, które przekraczają saldo konta.

Zaletą tego rozwiązania z pewnością jest to, że kredytobiorcy nie obowiązują sztywne terminy spłat zadłużenia, ponieważ dzieje się to automatycznie poprzez wpływanie środków na konto. Każde przelane pieniądze na rachunek sprawiają, że debet się zmniejsza, a przedsiębiorca może ponownie wykorzystywać dodatkowe pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przekroczyć limitu ustalonego w umowie.

Zarządzanie wierzytelnościami

Co warto wiedzieć o ofercie firmy mFaktoring S.A. z Warszawy? Doradztwo finansowe i kredytowe stanowi tylko część jej działalności. Biuro specjalizuje się, bowiem w faktoringu. Co to takiego? Jest to narzędzie finansowe polegające na wykupieniu od przedsiębiorcy nieopłaconych faktur. To zapewnia danej firmie niezależność i płynność finansową. Faktoring może obsługiwać zarówno krajową jak i zagraniczną walutę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się ze specjalistami z firmy mFaktoring.