Ciężko sobie byłoby wyobrazić funkcjonowanie muzeów i innych instytucji kultury bez mebli służących do prezentacji rozmaitych eksponatów. Mowa tu o gablotach ekspozycyjnych, które muszą spełniać cały szereg wytycznych. Tego typu produkty powstają zwykle na indywidualne zamówienie, dzięki czemu stają się godnym nośnikiem obiektów wystawienniczych, w pełni dopasowanym do ich kształtów czy rozmiarów.

Bogaty świat gablot muzealnych

Nie da się ukryć, że gabloty muzealne powinny stanowić połączenie estetyki oraz funkcjonalności.  Doskonale wiedzą o tym pracownicy firmy Artplex, która od 2003 r. zajmuje się produkcją tego typu rozwiązań, współdziałając z podmiotami o dużym doświadczeniu w aranżacji przestrzeni wystawienniczych. O profesjonalizmie powyższego przedsiębiorstwa najlepiej świadczy fakt, że zaufało mu dziesiątki klientów ze świata kultury, a także wiele osób prywatnych.

Gabloty muzealne powstają głównie na wymiar i przybierają kilka form, co wynika ze zróżnicowanego świata eksponatów. Każdy z nich jest w końcu na swój sposób wyjątkowy, przez co wymaga odmiennej prezentacji. Dlatego też producenci posiadają w swojej ofercie, zarówno gabloty wolnostojące, jak i wiszące, świetnie sprawdzające się na ograniczonej przestrzeni.

Dywersyfikacja dotyczy również kwestii samej konstrukcji tego typu rozwiązań. Gabloty mogą być w całości wykonane ze szkła, lecz w wielu przypadkach lepsze wyjście stanowi połączenie go z trwałymi profilami aluminiowymi oraz płytą laminowaną. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby gablotę wyposażyć w ażurowe zdobienie, które z pewnością doda jej odrobiny elegancji.

Bezpieczeństwo gablot muzealnych

Wybór materiałów tworzących gablotę nigdy nie jest działem przypadku. Zgodnie z przepisami prawa, meble muzealne służące prezentacji eksponatów, muszą spełniać bowiem liczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa. W trosce o ochronę przedmiotów przed zniszczeniem czy kradzieżą, producenci tacy jak Artplex stosują zatem szkła o zwiększonej odporności na przebicie. Istotne znaczenie mają ponadto przemyślane rozwiązania techniczne, które uniemożliwiają zmianę położenia gabloty. Nie obędzie się również bez instalacji zamków patentowych, ograniczających do minimum dostęp do przedmiotów osobom nieuprawnionych. Nie sposób pominąć faktu, że przestrzeń ekspozycyjną gabloty zaleca się wykonywać z materiałów neutralnie chemicznie, które w żaden sposób nie wpłyną na strukturę produktu.

Personalizacja gablot muzealnych

Instytucje, podejmując decyzję o zakupie gabloty, muszą mieć na uwadze, aby wyglądała ona estetycznie, jednocześnie pasując do wystroju pomieszczenia bądź koncepcji danej wystawy. Producenci gablot, wychodząc naprzeciw oczekiwań klientów, oferują więc daleko idącą personalizację mebli. Czego mogą dotyczyć modyfikacje? Specjaliści na indywidualne zamówienie często przemalowują profile aluminiowe, dodają do konstrukcji półki czy też regulowane nóżki. Dużą popularnością cieszy się ponadto usługa montażu oświetlenia halogenowego bądź diod LED, które pozwalają dokładnie przyjrzeć się zawartości gabloty, tworząc odpowiedni klimat ekspozycji. Dodatkowe wyposażenie dotyczy też niejednokrotnie wspominanej już kwestii ochrony przedmiotów. Kierując się maksymą „przezorny zawsze ubezpieczony”, można pokusić się o instalację zabezpieczeń elektronicznych stanowiących część systemu sygnalizacji napadu i włamania.