Stworzenie konstrukcji zgodnie z założeniami projektowymi w dużej mierze uzależnione jest od pomiarów geodezyjnych. Nie wykonuje się ich jednak wyłącznie przed rozpoczęciem prac budowlanych, ale też po ich zakończeniu. Wykonywana w takim momencie geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza pozwala zbadać zgodność obiektu z pierwotną koncepcją i stanowi obowiązkowy element uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Konieczna inwentaryzacja powykonawcza

Przeprowadzone przez geodetę pomiary w celu zrealizowania inwentaryzacji powykonawczej są przede wszystkim niezwykle ważne. To właśnie ich wykonanie daje bowiem możliwość skompletowania wniosku o pozwolenie na użytkowanie skonstruowanego budynku. Po pozytywnej opinii geodety można także przystąpić do zgłoszenia zakończenia budowy. Czynności w zakresie inwentaryzacji powykonawczej są zatem niezwykle ważne. Głównym ich elementem są wspomniane pomiary geodezyjne, które realizuje się w terenie.

Powinny one uwzględniać przede wszystkim rozmieszczenie każdego elementu, który został wzniesiony na działce budowlanej i zgodność jego położenia z pierwotną koncepcją. Wszystkie obiekty znajdujące się na wyznaczonym terenie powinny być zbudowane tak, by odpowiadały założeniom projektowym oraz wykonanym wcześniej pomiarom geodezyjnym. Inwentaryzację powykonawczą wykonać może Przedsiębiorstwo usług geodezyjnych Tadeusz Piasek, które zrealizuje taką usługę w krótkim czasie, zachowując jednocześnie wymaganą precyzję i profesjonalizm. Dlaczego jeszcze jest to tak ważne i co obejmuje?

Sporządzenie niezbędnej dokumentacji

W ramach działań podejmowanych w zakresie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej specjalista musi przygotować dokładną dokumentację swoich działań. Oznacza to m.in. uwzględnienie wszystkich najistotniejszych informacji, takich jak np. dane o elementach odmiennych w stosunku do mapy zasadniczej. Opracowanie to w takim wypadku wymaga bowiem aktualizacji. Geodeta sporządzi również w ramach inwentaryzacji powykonawczej operat geodezyjny. Uwzględnione zostaną też wszelkie przyłącza.

Dopiero po przeprowadzeniu w sposób precyzyjny prac w terenie związanych z wykonaniem inwentaryzacji powykonawczej, geodeta przystępuje do sporządzenia opracowania kartograficznego w postaci mapy. Trafia ona do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a jeden dodatkowy egzemplarz powinien otrzymać również kierownik budowy i właściciel wzniesionego obiektu. W ten sposób można rozpocząć procedurę otrzymywania pozwolenia na użytkowanie budynku i zakończenia budowy, do czego jest zatem niezbędna wspomniana geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.