Cięcie laserem stosowane jest w wielu branżach. Korzystają z jego zalet głównie zakłady produkcyjne, które potrzebują precyzyjnego cięcia różnych materiałów na liniach produkcyjnych. Materiały cięte laserowo nie wymagają już dalszej obróbki, co znacznie usprawnia procesy produkcyjne. Na czym polega specyfika cięcia laserowego? Jakie są zalety cięcia, czy niesie ono za sobą duże straty materiału?

Co to jest cięcie laserowe?

Cięcie laserowe to jedna z nowoczesnych metod obróbki metali. Wyróżnia się wysoką precyzją działania i niższymi kosztami produkcji w porównaniu z innymi znanymi, powszechnie stosowanymi metodami obróbki jak wytłaczanie czy odlewanie.

Podstawą przeprowadzenia usługi cięcia laserem jest posiadanie odpowiedniej jakości urządzenia emitującego spójną, spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu, czyli lasera. Maksymalnie skumulowane światło magazynuje w sobie olbrzymie pokłady energii, które pozwalają przeprowadzać niezwykle precyzyjne cięcia przy pomocy promieniowania elektromagnetycznego, również na przedmiotach niewielkich rozmiarów. Wiązka światła pozwala na cięcie materiału wyłącznie w obecności gazu technicznego, takiego jak np. azot, argon oraz tlen.

Powszechnie stosowanym rodzajem lasera gazowego jest laser helowo-neonowy emitujący światło zielone oraz czerwone. Stosuje się go w geodezji, holografii. W tej grupie można również wyróżnić lasery CO2 o dużej mocy. Używane są one do obróbki materiałów, do wykonywania badań fizycznych oraz w telekomunikacji. Właśnie ten rodzaj maszyn, wykorzystywany jest w zakładach takich jak Metalic Laser s.c., które nie dość, że gwarantują niskie koszty cięcia oraz olbrzymie możliwości dostosowania głowic laserowych do potrzeb klienta i rodzaju obrabianej powierzchni.

Jedną z zalet cięcia laserem jest możliwość różnych sposobów oddziaływania na obrabiane materiały np. poprzez wypalanie, sublimację bądź topienie. Ich użycie zależy od specyfiki danego materiału.

Podstawowe zalety cięcia laserowego

Do zalet ciecia laserowego należy zaliczyć:

  • dużą precyzję cięcia,
  • dużą dokładność i wysoką jakość cięcia,
  • dużą prędkość procesu cięcia,
  • wysoką jakość elementów wycinanych laserowo,
  • brak skrzywień i wypaczeń,
  • gładką i czystą powierzchnię cięcia – bez konieczności dalszej obróbki wykańczającej,
  • szeroki zakres materiałów poddających się procesowi cięcia, blacha, pleksi, szkło, drewno,
  • dużą powtarzalność procesu cięcia, wszystkie elementy posiadają takie same parametry,
  • cięcie laserowe odbywa się bez stykowo, dzięki czemu możliwe jest wycinanie elementów z blach szlifowanych i polerowanych.

Wycinarki laserowe pracujące w technologii CO2 stosowane są w różnego rodzaju branżach: w przemyśle samochodowym, dekoracyjnym, w produkcji sprzętu AGD oraz oświetlenia elektrycznego.