Otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń zapewniają nam dostęp do świeżego powietrza, ale takie działanie powoduje straty energii. Można tego uniknąć, wystarczy wyposażyć się w rekuperator. Odpowiada on za wymianę powietrza w budynku, a także odzyskania ciepła z wywianego i zanieczyszczonego. Na czym dokładnie polega rekuperacja? Jakie są jej wady i zalety? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule. Sprawdź!

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji, dzięki której można odzyskać ciepło z ogrzanego powietrza. Rekuperator to urządzenie, które kontroluje ten ruch i jest zamontowane w systemach wentylacyjnych. Taki obieg pozwala na świeży strumień powietrza bez uchylania okien. Dodatkowo oczyszczone jest ono ze wszystkich alergenów i kurzu. Wysoka temperatura jest częściowo przechwycona i ponownie użyta do ogrzewania pomieszczenia.

Takie urządzenie można zamontować w każdym domu czy mieszkaniu. Zajmuje się tym między innymi Instalatorstwo sanitarne i c.o. Technika Grzewcza i Sanitarna Zbigniew Pieńkosz. Rekuperacja działa w zupełnie inny sposób niż wentylacja grawitacyjna, która opiera się na zasadzie zasysania powietrza przez ciąg tworzący się w kominie. W tym przypadku nie jesteśmy w stanie zapanować nad utratą energii, co przyczynia się do większych kosztów.

Jakie są wady i zalety rekuperacji?

Jedną z najważniejszych korzyści płynących jest pozytywny wpływ na zdrowie, dzięki oczyszczaniu powietrza z alergenów, roztoczy i kurzu. Ponadto pozwala ona na obniżenie rachunków w sezonie grzewczym. System ten oprócz automatycznej kontroli nawiewu i wywiewu odprowadza również wilgoć. Co więcej, filtrowanie pomieszczeń pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów z łazienki czy kuchni.

Niestety oprócz licznych zalet rekuperacja ma też swoje wady. Raz w roku należy wykonać serwis urządzenia oraz wymienić filtry. Dodatkowo wokół wlotu i wylotu mogą powstawać zabrudzenia. Jednak przy tak nielicznych niedoskonałościach systemu, warto rozważyć zainstalowanie go w domu.