Przed rozpoczęciem budowy jakiegokolwiek obiektu, obowiązkiem jest zebranie odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. W niektórych przypadkach okazuje się, że jest to bardziej skomplikowane niż innych, jeśli pojawią się dodatkowe okoliczności. Do takich sytuacji zalicza się scenariusz, w którym konieczny jest nadzór archeologiczny, który wykonać mogą eksperci z Pracowni Archeologicznej Refugium.

Kiedy konieczny jest nadzór archeologiczny na budowie?

Obecność archeologa na placu budowy, nie jest standardową sytuacją, a taka konieczność zachodzi jedynie w kilku przypadkach. Warto jednak upewnić się, co do takiej potrzeby, aby uniknąć dużych kłopotów i możliwości obciążenia karami grzywny przez odpowiednią jednostkę nadzorującą.

Pierwsza kwestia, która może zadecydować o konieczności zatrudnienia specjalistów, którzy będą pełnić nadzór architektoniczny nad inwestycją to lokalizacja działki budowlanej. Jeżeli teren ten znajduje się na obszarze, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne, odpowiedni organ, czyli Wojewódzki Konserwator Zabytków, może zobligować inwestora do zapewnienia profesjonalnego nadzoru archeologicznego.

Podjęcie współpracy z fachowcem, takim jak zespół Pracowni Archeologicznej Refugium będzie także niezbędne, jeśli dany teren lub istniejące już na nim zabudowania objęte są standardową ochroną konserwatora zabytków.

W obu wymienionych sytuacjach konsultacja z konserwatorem i uzyskanie jego opinii będzie konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Ostatnią sytuacją, jest ta, gdy już w trakcie działań budowlanych, zostaną odkryte elementy, które mogą mieć znaczenie historyczne. W takiej sytuacji konieczne jest zatrzymanie dalszych prac, poinformowanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przeprowadzenie odpowiednich działań przez archeologów.

Na czym polega i jaki cel ma nadzór archeologiczny z Pracownią Refugium?

Jeśli inwestycja zostanie objęta nadzorem archeologicznym, obecność specjalistów z tego zakresu, będzie konieczna podczas wykonywania wszystkich prac ziemnych.

Jako archeolodzy na placu budowy, mamy za zadanie dokumentować działania na danym terenie poprzez opisywanie ich w protokołach, fotografowanie, a następnie ich przebieg i ewentualne odkrycia, przekazujemy odpowiedniemu konserwatorowi zabytków.

Wyjaśnia jeden ze specjalistów z Pracowni Archeologicznej Refugium.

Nadzór archeologiczny ma na celu zadbanie o to, by jeśli zajdzie taka konieczność rozpoznać, zabezpieczyć i opisać obiekty, które mogą mieć charakter zabytku i znaczenie dla historii lub kultury.