Instalacje elektryczne i teletechniczne to ważny element funkcjonowania każdego obiektu budowlanego, w tym domu jednorodzinnego. Najlepiej znaleźć fachowców, którzy kompleksowo zajmą się tą kwestią, działając w pełni zgodnie z obowiązującym prawem oraz normami elektrycznymi.

Kiedy wykonać instalację elektryczną i teletechniczną?

Każdy budynek, w tym również dom jednorodzinny, po wybudowaniu stanu surowego, musi zostać wyposażony w instalację elektryczną. Nie ma możliwości mieszkania i przebywania w pomieszczeniach pozbawionych podłączenia do prądu. Szczególnie że większość urządzeń jest zasilanych energią elektryczną. Przeprowadzenie tych prac po zakończeniu tynkowania może okazać się już bardziej problematyczne.

Jak mówi specjalista z firmy Elkarinstal Karol Poświata, wykonanie instalacji elektrycznej powinno odbywać się wyłącznie z pomocą profesjonalnego i dobrego elektryka. Wszystkie prace powinny być starannie zaplanowane i przemyślane. To ważne, gdyż skutki nieodpowiednich działań są potem odczuwane przez wiele lat. 

Po co montowana jest instalacja teletechniczna?

O ile nikogo nie trzeba przekonywać do wyposażenia domu w instalację elektryczną, o tyle już nie wszyscy decydują się na instalację teletechniczną, która niewątpliwie skutecznie zapewnia bezpieczeństwo domownikom oraz podnosi standard budynku. Obecnie domy są przecież coraz bardziej nowoczesne i „inteligentne”, warto więc wyposażyć je w systemy alarmowe czy systemy monitoringu. Coraz częściej w domach jednorodzinnych sprawdzają się takie rozwiązania jak domofon lub wideodomofon czy kontrola dostępu i monitoring. O tych instalacjach teletechnicznych dobrze jest pomyśleć jeszcze przed montażem instalacji elektrycznej, by odpowiednio rozplanować przewody elektryczne zasilające te systemy.

Najlepszym rozwiązaniem, oszczędzającym czas i pieniądze, jest znalezienie elektryka, który kompleksowo zajmie się instalacjami elektrycznymi i teletechnicznymi. Prawidłowo zorganizowane i wykonane pozwalają cieszyć się z wygodą i wysokim komfortem w domu. Źle zaprojektowane dają o sobie znać na każdym kroku – pojawiają się wahania napięcia destabilizujące pracę urządzeń, brak gniazd w potrzebnych miejscach czy plączące się kable, których widok nie jest przyjemny dla oka. Trzeba też pamiętać o regularnym remoncie instalacji elektrycznej w domu.