W Polsce domy jednorodzinne są najczęściej przygotowywane z betonowych bloczków, które wymagają połączenia ich specjalną zaprawą murarską. Materiałem wybieranym przez inwestorów są również pustaki ceramiczne. W obu przypadkach ważne jest wykonanie prac murarskich w sposób właściwy, co przełoży się m.in. na brak problemów z mostkami termicznymi, ale nie tylko. Co jeszcze trzeba wiedzieć o murowaniu ścian domu?

Jaką zaprawę wybrać do konkretnych ścian?

Przygotowanie zaprawy murarskiej jest kluczowym elementem prac związanych ze wzniesieniem ścian zewnętrznych domu. Tworzą one mur, który składa się z poszczególnych części połączonych ze sobą właśnie takim spoiwem. Zaprawę na bazie rekomendowanych do danego materiału składników niełatwo jest wykonać we własnym zakresie – ważne jest umiejętne dopasowanie proporcji oraz wybór odpowiednich domieszek, jeśli są one w konkretnej sytuacji potrzebne.

Z tego względu najlepszym wyborem jest postawienie na doświadczoną ekipę, taką jak np. Zakład Murarski Tobiasz Gwit. Fachowcy będą w stanie przygotować zaprawę tak, by łączyła ona np. betonowe bloczki czy ceramiczne pustaki w sposób solidny. Najlepszym wyborem będą mieszanki cementowe oraz nieco tańsza alternatywa w postaci cementowo-wapiennych. Jeśli wspomniane bloczki są wykonane z gazobetonu, to świetnie sprawdzi się zaprawa do cienkich spoin. Jest ona zalecana wszędzie tam, gdzie używane są elementy murowe wymuszające zastosowanie rozwiązań zapewniających tzw. dokładność wymiarową.

Najważniejsze zasady poprawnego murowania ścian zewnętrznych

Na elementy konstrukcyjne domu składają się m.in. ściany. Odpowiadają one zarówno za wygląd budynku, jak i jego funkcjonalność, ale również stabilność oraz izolacyjność termiczną. Z tego względu ewentualne błędy w murowaniu mogą mieć spory wpływ na użytkowanie domu. Zaprawa murarska powinna być nakładana w odpowiedniej grubości, co dotyczy też powstałych szczelin między elementami murowymi. Często pomijane są spoiny pionowe, które muszą być wypełnione zaprawą.

Ważną częścią ścian zewnętrznych są także nadproża. To elementy umieszczane nad otworami okiennymi i drzwiowymi, które łączy się z resztą materiałów, np. bloczków betonowych. W tym wypadku kluczowa jest długość podparcia i odpowiednie nałożenie zaprawy. Murowanie ścian to niełatwe zadanie, które wykonane musi być bardzo dokładnie. Realizacja takich prac we własnym zakresie może skutkować poważnymi problemami ze stabilnością konstrukcji i jej trwałością. Dlatego przy budowie domu zdecydujmy się na wynajęcie dobrej ekipy murarskiej – to gwarancja solidnych ścian zewnętrznych.