Spawanie to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów obróbki metali. Aby proces łączenia ze sobą poszczególnych elementów przebiegał sprawnie i przyniósł pożądane efekty estetyczne, kluczowe staje się zastosowanie odpowiedniej elektrody. Wybór uzależniony jest od wielu czynników takich jak m.in. pozycja spawania czy też rodzaj obrabianego materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że jednymi z najczęściej wykorzystywanych elektrod są ich odmiany rutylowe i zasadowe. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Charakterystyka elektrod rutylowych

Z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, że elektrody rutylowe mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Są one nie tylko niezwykle wydajne, ale także pozwalają uzyskać idealnie gładką spoinę. Elektrody tego typu uchodzą również za proste w obsłudze, ponieważ ich wykorzystanie gwarantuje możliwość pracy w niemal każdej pozycji. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się podczas spawania elementów cienkich i do tworzenia krótkich łączeń.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Ekod – elektrody rutylowe bez żadnych obaw można zastosować do spawania prądem zarówno stałym, jak i naprzemiennym. To jednak nie wszystko. Ich ogromną zaletę stanowi również fakt, że  jeśli są odpowiednio przechowywane, nie wymagają przed użyciem suszenia. Choć podczas spawania za ich pomocą da się uniknąć uciążliwych rozprysków, to elektrody rutylowe mają również swoje wady. Wykonane nimi spoiny zawierają dużą wodoru, a co za tym idzie, są bardziej narażone na pękanie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia elektrody zasadowe?

Z technicznego punktu widzenia są to po prostu elektrody o obniżonej zawartości wodoru. Sprawia to, że wykonane ich użyciu spoiny stają się zdecydowanie mniej kruche i bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, czyli np. pękanie. Zachowanie małej ilości wodoru w spoiwie jest jednak możliwe wyłącznie wtedy, kiedy przed użyciem elektrody zostaną starannie wysuszone. Co natomiast z zastosowaniem? Elektrody zasadowe nadają się do spawania konstrukcji metalowych – w tym również tych grubszych i sztywnych – najbardziej narażonych na duże obciążenia dynamiczne oraz statyczne.

Można nimi spawać we wszystkich pozycjach –  poza tą z góry na dół, przy użyciu prądu stałego z biegunowością dodatnią na elektrodzie. W razie wątpliwości co do tego, na które z dostępnych rozwiązań się zdecydować, warto poprosić o doradztwo specjalistów z firmy Ekod, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu pomogą wybrać optymalną opcję. Klienci mogą liczyć również na szeroki wybór akcesoriów spawalniczych, atrakcyjne warunki cenowe oraz partnerską atmosferę współpracy.