Na montaż okien energooszczędnych decyduje się coraz większa ilość właścicieli domów. Trudno się temu dziwić, gdyż dzięki odpowiedniej konstrukcji okna tego typu skutecznie chronią przed stratami cieplnymi. Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania okien energooszczędnych? Czy rozwiązanie te rzeczywiście się opłaca?

Okna energooszczędne - czym różnią się od tradycyjnych?

Głównym zadaniem okien energooszczędnych jest zapewnienie maksymalnej ochrony przed utratą energii cieplnej. Przeszklenia tego typu różnią się od klasycznych okien konstrukcją oraz materiałami użytymi do ich stworzenia. O energooszczędnym charakterze okna świadczy współczynnik przenikania ciepła, określany jako Uw. Im jest on mniejszy tym lepsze właściwości energooszczędne posiada dany model okna. Aktualne przepisy określają, że współczynnik Uw dla okien tego typu powinien wynosić co najmniej 0.8.

Okna energooszczędne są tworzone nieco inaczej, niż modele tradycyjne. Zawierają między innymi potrójną szybę oraz ramy z profili wielokomorowych. To właśnie w nich można umieścić odpowiednie wkładki termoizolacyjne oraz uszczelki. Pomiędzy poszczególnymi warstwami szyb znajduje się gaz szlachetny, najczęściej krypton lub argon. Dodatkowo, przeszklenia energooszczędne są pokrywane warstwą powłoki niskoemisyjnej. Dzięki temu światło słoneczne wpada do pomieszczenia, ale nie jest wypuszczane z powrotem przez szybę. Efektem tego procesu jest gromadzenie naturalnego źródła energii w pomieszczeniu, zaś specjalna konstrukcja zapobiega powstawaniu pary wodnej na powłoce szyby.

Oszczędność energii i pieniędzy

Najważniejszą korzyścią płynącą z montażu okien energooszczędnych jest aspekt ekonomiczny. Wybierając okna wykonane z dobrej jakości materiałów można liczyć na to, iż będą one pochłaniać ciepło pochodzące z promieni słonecznych. Odpowiednia konstrukcja okna gwarantuje również pozostanie nagromadzonej energii w pomieszczeniu. Dzięki temu możliwym jest częściowe ograniczenie korzystania z energii elektrycznej czy paliwa, celem ogrzania pomieszczenia. Dobre okna energooszczędne pozwalają więc zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Przeszklenia energooszczędne - czy sprawdzą się w każdych warunkach?

Choć technologia energooszczędnych okien jest skuteczna, na jej wydajność wpływa kilka czynników. Okna energooszczędne sprawdzają się najlepiej w mieszkaniach i domach ogrzewanych energią elektryczną. Należy mieć na względzie, iż technologia może okazać się nieskuteczna w przypadku wadliwej izolacji termicznej budynku. W takim przypadku montaż specjalistycznych okien nie sprawi, że obiekt będzie ogrzany w odpowiedni sposób. Przed podjęciem decyzji o zakupie okien energooszczędnych warto więc sprawdzić w jaki sposób został wyizolowany budynek. Aspekt ten dotyczy przede wszystkim mieszkań w bloku.

Czy okna energooszczędne mają wady?

Z uwagi na wiele korzyści płynących z zastosowania okien energooszczędnych dość trudno znaleźć wady tego rozwiązania. Za największą można użyć dość wysoką cenę zakupu okien tego typu. W przypadku okien tradycyjnych koszt ich nabycia szacuje się na około kilkuset złotych, zaś w przypadku ich energooszczędnych odpowiedników należy przygotować się na kwotę co najmniej dwukrotnie wyższą.

Okna energooszczędne - gdzie kupić?

Aby okna energooszczędne mogły być funkcjonalne powinny być stworzone z odpowiednich materiałów. Producent okien EZO z Częstochowy oferuje możliwość zakupu solidnych modeli o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Samodzielny wybór odpowiedniego rodzaju okien może stanowić problem dla osób, które nie posiadają fachowej wiedzy na ten temat. Korzystając z usług firmy z doświadczeniem można uzyskać profesjonalną pomoc w wybraniu modelu o najlepszym współczynniku Uw do konkretnej przestrzeni. Wybierając zaufaną firmę zajmującą się sprzedażą i montażem okien można mieć pewność, iż przeszklenia zapewniają pomieszczeniom termoizolacje i oszczędność energii elektrycznej na najwyższym poziomie.