W branży budowlanej wykorzystuje się coraz to nowsze materiały. Firmy budowlane stosują rozmaite rozwiązania polecane przez producentów materiałów budowlanych. Nawet do izolacji dachów płaskich używa się różnego typu produktów. Jednym z nich jest membrana EPDM, dzięki której żywotność dachu może sięgać kilkadziesiąt lat. Czym dokładnie jest ten produkt?

Czym jest membrana dachowa EPDM?

EPDM to jedna z technologii pokryć dachowych, która oparta jest na syntetycznym kauczuku. Surowiec ten można modyfikować w specjalną gumę, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, jeśli chodzi o szczelność. W związku z tym zaczęto z niego produkować membrany służące do izolacji dachów płaskich. Oczywiście taka guma jest odpowiednio obrabiana, dzięki czemu zyskuje wszelkie swoje parametry. Guma ta wykazuje odporność na działanie wielu szkodliwych substancji, wśród których są np. chemikalia. Poza tym świetnie radzi sobie z działaniem wilgoci, promieni UV, a także czynników atmosferycznych. To wszystko przekłada się na długą żywotność membrany EPDM, która sięga nawet 50 lat. Oprócz tego produkt ten jest odporny na rozciąganie, co zawdzięcza swojej elastyczności.

Folia EPDM – gdzie się ją wykorzystuje?

Folie EPDM znalazły wiele zastosowań, jednakże najczęściej służą one do pokrywania dachów. Coraz częściej ten materiał jest wykorzystywany przez firmy budowlane oferujące izolacje dachów płaskich. Podczas takich prac używa się jej jako warstwy zabezpieczającej i uszczelniającej. Z tego względu EPDM wykorzystywane jest przez firmę Hydrotaras z miejscowości Gać w województwie podkarpackim do napraw dachów. Należy dodać, że taka membrana doskonale współpracuje z panelami fotowoltaicznymi i sprawdzi się też w trakcie wykonywania tarasu użytkowego. To nie jedyne zastosowanie membrany EPDM. Oprócz tego stosuje się ją do wykładania oczek wodnych i stawów ogrodowych. To możliwe jest dzięki temu, że nie pozwala ona na wrastanie się roślinności w grunt i przenikanie korzeni. Jednak należy przy tym zaznaczyć, że taka membrana jest w pełni naturalna i nie emituje toksycznych substancji.

Jakie są wady i zalety EPDM

Wśród głównych zalet EPDM znajdują się żywotność produktu, niskie koszty użytkowania, a także bardzo dobra szczelność i dobre radzenie sobie z odparowywaniem wilgoci. To wszystko sprawia, że membrany dachowe EPDM są coraz powszechniej stosowanym pokryciem dachowym. Zaletami są także wspomniane wcześniej niektóre właściwości tego materiału, jak elastyczność czy ekologiczność. Niestety EPDM ma też swoje wady. Jedną z nich jest skomplikowany proces produkcyjny, który może przekładać się na dość wysoką cenę membrany. Jednak taka inwestycja szybko się zwraca, ponieważ charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Dlatego przy wykonywaniu izolacji dachu płaskiego, nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną materiału, który jest wtedy stosowany.