Nie da się nie zauważyć, że inwestorzy budujący domy jednorodzinne coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne. Mowa tutaj nie tylko o popularnych panelach fotowoltaicznych czy też pompach ciepła. Rosnącym z roku na rok zainteresowaniem cieszą się również przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ich zakup niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Dowiemy się od specjalisty z Eko-Instal.

Czym charakteryzują się przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jest to propozycja opracowana z myślą przede wszystkim o właścicielach domów, którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości podłączenia swojej instalacji kanalizacyjnej do ogólnej sieci. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest obecnie traktowana jako bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych zbiorników bezodpływowych, czyli szamb betonowych lub tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Technologia ta gwarantuje użytkownikom wiele korzyści. Po pierwsze, zyskują oni możliwość odprowadzania nieczystości bezpośrednio do gleby.

Zaawansowana filtracja sprawia, że wypompowywane ścieki, nie wpływają negatywnie na środowisko. Po drugie, choć zakup nowoczesnej oczyszczalni wiąże się ze stosunkowo dużymi wydatkami, to wszelkie poniesione koszty zwracają się już po koło 3-4 latach. Właściciele domu mogą zaoszczędzić m.in. na usługa asenizacyjnych. Po trzecie natomiast – rozwiązanie to w zasadzie eliminuje problem powstawania nieprzyjemnych zapachów – charakterystyczny dla standardowych szamb. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Czy oczyszczalnia potrzebuje czyszczenia?

Oczywiście, że tak. Wbrew często spotykanej opinii – regularne prace serwisowe są tutaj absolutnie konieczne. Aby oczyszczalnia ścieków funkcjonowała wydajnie i nie była narażona na awarie, należy zadbać o to, raz na jakiś czas sprawdzeniem stanu technicznego zajęli się wykwalifikowani specjaliści. Co jednak kryje się pod tym dość ogólnym pojęciem? Jak podkreślają doświadczeni fachowcy z firmy Eko-Instal Przedsiębiorstwo specjalistyczne, czyszczenie filtrów powinno odbywać się od 3 do 6 razy w ciągu roku, kontrola poziomu osadu w strefie aktywacyjnej lub ilości osadu aktywowanego po 30 minutach osadzania 3-4 razy w roku, natomiast opróżnianie osadnika gnilnego i wtórnego z nagromadzonych części stałych co około 2-3 lata.

Ewentualne zbagatelizowanie tych czynności wynikające np. z próby wygenerowania pozornych oszczędności ma prawo skończyć się niezwykle poważnymi konsekwencjami – w tym m.in. całkowitym zniszczeniem oczyszczalni. Biorąc pod uwagę, że mowa tutaj o urządzeniach wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych, takie podejście do sprawy na pewno się nie opłaci.

Profesjonalne usługi

Eko-Instal Przedsiębiorstwo specjalistyczne zajmuje się szerokim zakresem usług związanych z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną oraz brukarstwem. W ofercie firmy znajdują się takie usługi, jak budowa wodociągów, przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne oraz wod-kan, realizacja kanalizacji deszczowych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Ponadto, Eko-Instal specjalizuje się w układaniu kostki brukowej, budowie, naprawie i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnych, drenażach oraz przebudowie wodociągów i kanalizacji.