Budowa domu wiąże się nie tylko z ciężkimi pracami fizycznymi, ale również z przygotowywaniem dokumentacji i załatwianiem formalności, których zaniechanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Przy przygotowywaniu dokumentów konieczny będzie udział geodety, z którego usług będziemy musieli korzystać podczas zarówno początkowych, jak i końcowych etapów budowy. Jednym z jego obowiązków będzie sporządzenie mapy geodezyjnej. Czym jest ten dokument i jakie jest jego zastosowanie?

Kiedy należy skorzystać z usług geodety?

Geodeta towarzyszy nam podczas niemal całego procesu budowy, a nawet jeszcze przed jego rozpoczęciem, dlatego warto wybrać dobrego specjalistę, takiego, jak Adam Kotulski, który prowadzi firmę Reper Usługi geodezyjne i budowlane. Początkowo należy skorzystać z pomocy geodety przed zakupem działki budowlanej – wówczas jego zadaniem będzie precyzyjne sprawdzenie wymiarów posesji. Następnie zajmie się on przygotowaniem mapy geodezyjnej, która jest podstawą dla projektu zagospodarowania działki przed rozpoczęciem budowy domu. Po zakończeniu budowy geodeta przeprowadza tzw. dokumentację powykonawczą. Z usług geodety korzystamy również w przypadku m.in. niwelacji terenu czy przy podziale nieruchomości. 

Czym charakteryzują się mapy geodezyjne? 

Mapa geodezyjna to konieczny element dokumentacji budowlanej. Jest on na przykład podstawą dla pracy architekta, który wykonuje dla nas projekt domu. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe postawienie budynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mapa do celów projektowych powstaje na podstawie mapy zasadniczej, która jest zasobem państwowym. W mapie zasadniczej znajdziemy m.in. informacje na temat ewidencji gruntów czy ukształtowania terenu. Natomiast mapa do celów projektowych obejmuje także  obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m. Ponadto, powinny się znaleźć w niej również informacje na temat usytuowania zieleni wysokiej oraz linii rozgraniczających obszary o różnym przeznaczeniu; w tym linie dróg i ulic. Ta mapa jest koniecznym elementem do uzyskania pozwolenia na budowę. W ramach dokumentacji powykonawczej tworzona jest mapa inwentaryzacyjna, która zawiera szczegółowe dane o budynku, a także o wszelkich parametrach infrastruktury technicznej podziemnej i naziemnej. Mapy geodezyjne są więc bardzo istotną częścią całego procesu budowy domu. Nie należy na nich oszczędzać, gdyż od prawidłowego wykonania prac geodezyjnych zależy m.in. to, czy otrzymamy pozwolenie na budowę.