Definitywne zakończenie małżeństwa nie jest łatwą decyzją. Podczas gdy rozwód prawnie je rozwiązuje, separacja działa trochę inaczej. Czym jest i na czym polega? Co warto wiedzieć o separacji? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule, a także przybliżymy ofertę Kancelarii Radcy Prawnego Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego. Zapraszamy do lektury!

Czym jest separacja?

Separacja to orzeczenie sądowe, które określa prawa i obowiązki pary, gdy są jeszcze małżeństwem, ale mieszkają osobno. Jest to nic innego jak sytuacja, kiedy jesteśmy w związku małżeńskim, ale nie chcemy go trwale zakończyć, czyli się rozwieść. Jednak, aby było możliwe uzyskanie separacji, konieczne jest przeprowadzenie postępowania przed sądem. Od czego rozpoczyna się cała sprawa? Jeśli małżonkowie mają odmienne zdania co do orzeczenia separacji i nie są w tej kwestii zgodni, każdy z nich może wystąpić z pozwem przeciwko współmałżonkowi. Jak można się domyślić, jego przygotowanie nie jest łatwym zadaniem. Dlatego wiele osób decyduje się wykonanie tej czynności zlecić specjaliście, np. Kancelarii Radcy Prawnego Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego ze Słupska. Firma działa na rynku od wielu lat, zapewniając doradztwo w zakresie: prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa bankowego, prawa budowlanego czy prawa nieruchomości.

Warto również dodać, że jeśli małżonkowie są zgodni co do żądania, sąd może orzec separację również na podstawie wniosku, który nie przybiera formy pozwu.

Jakie skutki prawne wynikają z separacji?

Małżonkowie będący w separacji nie mogą zawrzeć małżeństwa z innymi osobami, co oczywiście powinno być jasne dla wszystkich. Orzeczenie wiąże się jednak z uchyleniem wspólnoty małżeńskiej. Oznacza to, że małżonkowie nie mają obowiązku wspólnego pożycia, tracą oni wspólność majątkową. Nie mają także prawa do dziedziczenia, a także tracą prawo do zachowku. Co więcej, przy orzeczeniu separacji sąd może zdecydować o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej, a także kwestii obowiązku alimentacyjnego. Jeśli któryś z małżonków zostanie uznany za winnego, zobowiązany jest do dostarczania środków utrzymania małżonkowi niewinnemu. Oprócz tego małżonkowie nie mogą za siebie działać w sprawach zwykłego zarządu.

Na koniec warto dodać, że w przypadku rozwodu, małżonek może w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku powrócić do poprzedniego nazwiska. Jednak w przypadku separacji, nie ma takiej możliwości.