Choć spawanie aluminium nie różni się znacząco od procesu wykonywanego na innych metalach, to istnieją jednak kwestie, które sprawiają, że nie jest to zdanie proste. Dlatego też wiele osób, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów wytrzymałościowych i estetycznych, decyduje się na powierzenie tego zadania w ręce profesjonalistów. Na co mogą liczyć klienci ze strony najlepszych fachowców, do których należy firma Trawczyński Balustrady?

Jakie są metody spawania aluminium?

Obecnie do spawania elementów aluminiowych wykorzystuje się dwie techniki. Mowa tutaj oczywiście o metodzie MIG oraz TIG. W tym miejscu trzeba jednak wyraźnie podkreślić, iż w obu przypadkach niezbędne staje się wykorzystanie neutralnego gazu jako osłony. Ostateczny wybór techniki uzależniony jest przede wszystkim od doświadczenia operatora spawarki oraz od grubości samego materiału. Jeżeli chodzi o aluminium charakteryzujące się grubością 1 mm lub większą, za praktyczniejsze rozwiązanie uznaje się spawanie metodą MIG. Polega ona na wykorzystaniu spoiwa, które jest podawane w postaci drutu przez specjalny uchwyt elektrodowy. Nowoczesne spawanie przy pomocy migomatu umożliwia także spawanie fragmentów aluminium cieńszych niż 1 mm. Jednakże w tym celu konieczne jest wykorzystanie prądu pulsującego.

Jeżeli zaś chodzi o drugą z dostępnych metod, to może być ona bez większych przeszkód wykorzystywana przy spawaniu nawet bardzo cienkiego aluminium. Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów wykorzystuje się nietopliwą elektrodę z wolframu przy osłonie obojętnego gazu. Elektrody tego typu charakteryzują się wysoką temperaturą topnienia, a dzięki ich odpowiedniemu kształtowi, łuk jarzy się w sposób bardzo stabilny. TIG pozwala utrzymać jeziorko spawalnicze w należytej czystości, dzięki czemu można łatwo usuwać tlenki metali powstające na powierzchni aluminium. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego spawanie aluminium warto powierzyć specjalistom?

Spawanie aluminium być może nie należy do zadań wyjątkowo trudnych, aczkolwiek cały proces wymaga od operatora znacznie większego doświadczenia. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Chodzi o specyficzne właściwości, jakimi charakteryzuje się metal. Po pierwsze aluminium ma bardzo niską temperaturę topnienia, wynoszącą około 660 stopni Celsjusza. Z jednej strony sprawia to, że mamy tutaj do czynienia z materiałem niezwykle plastycznym, choć cecha ta nie powinna być traktowana w kategoriach ani wady, ani zalety. Po drugie zaś, podczas łączenia kawałków aluminium na powierzchni metalu dochodzi do wytwarzania się cienkiej warstwy tlenków, co wynika z tego, że zdecydowanie najczęściej aluminium spotyka się w postaci stopowej, a nie czystej.

Jak podkreślają specjaliści z wrocławskiej firmy Trawczyński Balustrady:

Spawanie aluminium bardzo często dotyczy różnego rodzaju elementów ozdobnych, wyeksponowanych na wzrok obserwatorów. Dlatego też przeprowadzenie całego procesu z troską o najmniejszy nawet detal, staje się sprawą absolutnie kluczową.

W przypadku próby samodzielnego podjęcia się tego wyzwania należy liczyć się z tym, iż uzyskane rezultaty mogą nieco odstawać od pierwotnych założeń.

Różne wersje balustrad

Firma Trawczyński Balustrady, działająca od 1988 roku, świadczy usługi z zakresu spawania aluminium i stali nierdzewnej oraz gięcia rur. Jednakże główną częścią jej działalności jest produkcja i montaż balustrad różnego typu. Oferta obejmuje modele:

  • metalowo-szklane,

  • metalowo-drewniane,

  • ze stali nierdzewnej.

Cenione produkty firmy Ryszarda Trawczyńskiego to także podjazdy dla niepełnosprawnych, poręcze ścienne i drabiny włazowe. Wspomniane elementy są trwałe, odporne na uszkodzenia i estetycznie wykonane.