Kiedy nie mamy możliwości podłączenia naszego domu do sieci kanalizacyjnej, koniecznością jest wybudowanie w jego okolicy zbiornika nazywanego popularnie szambem, którego zadaniem jest gromadzenie ścieków. Jest wiele rzeczy, które należy wiedzieć zarówno o budowie szamba jak i o wywozie nieczystości, dlatego warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Rodzaje zbiorników

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników na ścieki, a te najpopularniejsze to prefabrykowane zbiorniki wykonane z betonu lub żelbetonu, które są niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jednakże tego typu zbiorniki są bardzo ciężkie i do ich montażu oraz przetransportowania należy użyć sprzętu budowlanego. Zbiorniki prefabrykowane wykonuje się także z tworzyw sztucznych i jest to dobre rozwiązanie ze względu na ich wagę oraz łatwość w montażu oraz przewiezieniu, a także cechuje je odporność na szkodliwe substancje znajdujące się w ściekach, jednakże warto pamiętać, że ten typ szamba nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nawet przy najmniejszym uderzeniu o cokolwiek może dojść do pęknięcia. Trzecim rodzajem zbiorników na szambo są takie, które betonowane są na miejscu docelowym i mogą zostać zrobione w taki sposób, aby spełniały nasze oczekiwania co do rozmiaru i kształtu, a do jego wybudowania nie musimy używać ciężkiego sprzętu tak, jak jest to konieczne w przypadku szamb prefabrykowanych. Na chwilę obecną zbiorniki na ścieki możemy podzielić na:

·       Jednokomorowe - Jest to rodzaj zbiornika, który zbiera wszystkie typu odpadów ściekowych do jednego miejsca niezależnie czy są to odpady stałe czy płynne.

·       Dwukomorowe - Są to zbiorniki, które dzieli się dwie części przy pomocy specjalnej przegrody a ich zadaniem jest oddzielenie ścieków płynnych od ścieków stałych, zaś szamba tego typu są bardzo często używane jako domowa mini oczyszczalnia ścieków.


Regularny wywóz nieczystości


Jeśli zależy nam nie tylko na drożności naszej kanalizacji, ale także na naszym zdrowiu, to należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju odpady znajdujące się w szambie po pewnym czasie fermentują i wytwarzają różnego rodzaju szkodliwe substancje, dlatego należy je regularnie usuwać przy pomocy firmy oferującej usługi ascenizacyjne. Do zadań tego typu firm należy wywóz i utylizacja różnego rodzaju ścieków z gospodarstw rolnych, zakładów produkcyjnych oraz oczywiście szamb znajdujących się przy naszych domach.


Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy ascenizacyjnej?


Gdy jesteśmy na etapie poszukiwań firmy zajmującej się wywozem nieczystości z szamb należy zwracać uwagę tylko i wyłącznie na firmę taką jak Wini - Trans, która posiada wszelkie pozwolenia na wykonywanie tego typu zadań, a także ma flotę pojazdów dostosowanych do przewozu ścieków i doświadczonych pracowników, którzy będą przestrzegać norm bezpieczeństwa oraz poradzą sobie z powierzonym zadaniem nawet w najtrudniejszych warunkach.