Sufity podwieszane stały się bardzo popularne w biurowcach, szkołach, urzędach, w bibliotekach, sklepach, a także w hotelach, domach i mieszkaniach. Można dzięki nim tworzyć piękne przestrzenne konstrukcje, często wyposażone w ciekawe systemy oświetleniowe. W montażu takiego sufitu chętnie pomoże firma Complex-bud. Na czym jednak polega jednak montaż sufitu podwieszanego?

Zadanie dla specjalistycznej firmy

Montażem sufitów podwieszanych zajmują się przede wszystkim przedsiębiorstwa ogólnobudowlane i remontowe o szerokiej ofercie. Najlepiej wybierać firmy, które zapewniają także ekspertyzy kominiarskie, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, że wielokrotnie nad konstrukcją sufitów podwieszanych prowadzi się różnego rodzaju sieci i rury, które są nie tylko maskowane, ale muszą mieć zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. O każdy aspekt takiej inwestycji dba m.in. firma Complex-bud, która swoim klientom oferuje także nadzory inwestorskie.

Firma ta oferuje wiele usług, takich jak remonty i wykończenia wnętrz, montaż drzwi i okien, malowanie, instalacje elektryczne i hydrauliczne, układanie płytek czy prace murarsko-tynkarskie. Działając na rynku od 1997 roku, przedsiębiorstwo to zdobyło zaufanie klientów poprzez stosowanie materiałów najwyższej jakości oraz oferowanie w sprzedaży drzwi i okien renomowanej marki POL-SKONE. Dodatkowo firma zapewnia doradztwo w zakresie odbioru mieszkań i domów oraz indywidualne podejście do każdego projektu.

Projekt sufitu podwieszanego

W przypadku sufitów podwieszanych o asymetrycznych kształtach, ciekawym wykończeniu lub tych tworzonych w wariancie schodkowym niezbędny jest projekt. Bez niego montaż byłby o wiele dłuższy i mogłoby pojawić się przy nim różnego rodzaju problemy m.in. techniczne. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę przy sufitach podwieszanych wielkopowierzchniowych. Co jednak powinien zawierać projekt?

Muszą znaleźć się w nim informacje na temat stosowanych rozwiązań technologicznych. Zalicza się do nich rodzaje systemów mocujących, warianty pokrycia, typy rusztów podtrzymujących, rodzaje kasetonów lub płyt kartonowo gipsowych, a także dodatkowe materiały wykończeniowe, w tym te służące do wygłuszania konstrukcji. W projekcie należy również dokładnie określić parametry termoizolacyjności i ciężkości sufitu, jego wysokość oraz należy wyznaczyć punkty montażu oświetlenia.

Samo opracowanie musi także dotyczyć warunków instalacji sufitu. Opracowanie wykonawcze złożone jest z rysunków technicznych, obliczeń, niekiedy wizualizacji oraz z ważnego rozplanowania układu płyt i kasetonów. Dobrze przygotowany projekt to klucz do sprawnego montażu, który staje się tylko ostatnim etapem prac.

Montaż sufitu podwieszanego w pigułce

Pierwszym krokiem przy montażu sufitu podwieszanego jest rozwieszenie zawiesi. Dużą zaletą jest przy tym to, że sufit właściwy nie musi być wyrównywany i dokładnie wykańczany. Po rozwieszeniu zawiesi należy przystąpić do mocowania profili przyściennych. Dopiero wtedy można przejść do montażu rusztu. Inne stosuje się dla sufitów kasetonowych a inne dla tych płytowych. Na ogół prowadzone są one w odstępach od 120 do 60 centymetrów. To one zaś pozwalają pokryć sufit kasetonami lub też przymocować do nich od spodu płyty kartonowo gipsowe.

Kolejne prace zalicza się do tych aranżacyjnych. Formowane są zaokrąglenia i zakładane jest oświetlenie. Dochodzi również do wykańczania sufitów tynkami, farbami, drewnem czy mikrocementem dekoracyjnym. Pomysłów na wygląd sufitu podwieszanego może być wiele.