Co warto wiedzieć, planując budowę ogrodzenia wokół domu?

Materiał partnera
2020-01-07

Wszyscy cenimy sobie prywatność i bezpieczeństwo naszego domu. Jednym z rozwiązań, jakie mają nam to zapewnić, jest ogrodzenie. W większości przypadków jego postawienie nie stanowi żadnego problemu – polskie przepisy przewidują, że uzyskania pozwolenia wymaga jedynie ogrodzenie sięgające wyżej niż 2,2 m od poziomu podłoża. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przed rozpoczęciem jego budowy?

Wymagania dotyczące ogrodzeń

Ogrodzenia różnego rodzaju na stałe wpisały się do krajobrazu miast i wsi. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek teren prywatny – działkę mieszkalną czy siedzibę przedsiębiorstwa – bez otaczającego go ogrodzenia. W 2015 roku w życie weszły przepisy, które znacząco uprościły formalności związane ze stawianiem prostych obiektów, do których zaliczane są między innymi ogrodzenia właśnie. Zgodnie z treścią aktualnie obowiązujących przepisów prawa budowlanego, ogrodzenia domu o wysokości do 2,2 m nie wymagają żadnych formalności. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku wyższych konstrukcji – w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie budowy ogrodzenia.

Uzyskanie pozwolenia jest ponadto wymagane, jeśli ogrodzenie lub jego część, niezależnie od wysokości, pełni również funkcję muru oporowego. Ten jest potrzebny na przykład wtedy, gdy między działkami sąsiednimi występuje różnica poziomów. Do zgłoszenia budowy ogrodzenia dołączyć należy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkic ogrodzenia. Budowa ogrodzenia wyższego niż 2,2 m może rozpocząć się po upływie 21 dni od złożenia zgłoszenia, jeśli urząd w tym czasie nie wniesie sprzeciwu. Brak odpowiedzi jest tu wyrazem milczącej zgody. Uzyskanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie prac.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie działki odgrywa bardzo ważną rolę – nie tylko zapewnia nam prywatność i bezpieczeństwo, ale jest również wizytówką naszego domu. Ważne jest zatem, aby był dopasowany do budynku oraz aranżacji jego otoczenia. W nowoczesnych domach doskonale sprawdzają się konstrukcje stalowe w roli ogrodzeń. Możemy tu wybierać pomiędzy gotowymi systemami lub ogrodzeniami metalowymi wykonywanymi na zamówienie przez zakłady takie jak firma Stal-Jank. Wybór tego ostatniego rozwiązania pozwoli nam stworzyć nie tylko solidne ogrodzenie, ale również efektowny element dekoracyjny. Gotowe panele dostępne są w określonej długości, co może sprawiać trudności w dopasowaniu ich do długości granic działki. Profesjonalna obróbka metali i budowa ogrodzenia na zamówienie pozwala uniknąć tego problemu.

Opracowanie artykułu:

Jank Piotr Stal-Jank

ul. Kołobrzeska 68, 80-396 Gdańsk pomorskie
e-mail