Nie zawsze rozstrzygnięcie, z jakiego materiału wykonać podłogę, jest proste. O wyborze zazwyczaj decyduje wiele czynników. Niewątpliwie zarówno naturalny parkiet, jak i panele podłogowe mają istotne zalety, ale również pewne wady i każda opcja ma swoich zwolenników oraz zagorzałych przeciwników. Kiedy wybrać podłogę drewnianą, a kiedy lepszym rozwiązaniem będą panele?

Ponadczasowe drewno

Drewno to szlachetny i elegancki, a co równie ważne niezwykle trwały rodzaj wykończenia podłogi. Parkiet wykonany z dobrego gatunkowo drewna, odpowiednio wysezonowanego i ułożony na prawidłowo przygotowanym podłożu z pewnością będzie bezproblemowo służył kilkadziesiąt lat. Ponadto taka podłoga jest w pełni odnawialna. Jeżeli po kilkunastu latach pojawią się na niej rysy i lakier miejscowo zostanie starty, można ją wycyklinować, czyli usunąć stary lakier łącznie z cienką warstwą drewna, wyrównując tym samym powstałe zarysowania, i ponownie polakierować.

Drewniana podłoga jest dobrym izolatorem termicznym, tłumi dźwięki, reguluje wilgotność powietrza, nie elektryzuje się, jest również korzystna dla alergików. Parkiet jest jednak stosunkowo drogi, szczególnie gdy zdecydujesz się na wysokogatunkowe drewno. Alternatywą mogą być dostępne w olsztyńskiej firmie Progresja deski warstwowe, zdecydowanie tańsze niż lite klepki parkietowe. W tym przypadku wierzchnią warstwę grubości 4-6 mm stanowi szlachetne drewno liściaste, pod nią znajduje się gorsze gatunkowo drewno iglaste lub płyta HDF, spodnią warstwę tworzy sklejka drewniana. Deski warstwowe zazwyczaj są fabrycznie lakierowane lub olejowane.

Rodzaje paneli podłogowych

Inwestorzy decydujący się na montaż paneli podłogowych mają dwie możliwości. Na rynku dostępne są panele laminowane i winylowe. Laminowane składają się z czterech warstw. Spód stanowi laminat lub wzmocniony papier. Następna warstwa to płyta HDF lub w wersji o nieco niższej jakości płyta MDF. Kolejną warstwę, dekoracyjną, tworzy kolorowy laminat z nadrukiem imitującym naturalne drewno lub inny materiał taki jak płytki ceramiczne czy kamień. Na wierzchu panele pokryte są żywicą melaminową, która zabezpiecza produkt przed ścieraniem, promieniowaniem UV i środkami czyszczącymi.

Natomiast w panelach winylowych jako spodnią część zastosowano korek, a niekiedy włókno szklane, co w znacznym stopniu poprawia komfort użytkowania. Korek zapewnia większą izolację termiczną i co ważne – tłumi odgłosy uciążliwe w przypadku paneli laminowanych. Nad nim znajduje się nośna płyta HDF i warstwa dekoracyjna zabezpieczona przed ścieraniem przezroczystym PVC. Podstawowe zalety paneli podłogowych to cena oraz prosty i szybki montaż. Dostępność produktów o bogatej kolorystyce i różnorodnej fakturze sprawia, że można je dopasować w zasadzie do każdego wnętrza. Panele są jednak znacznie zimniejsze niż podłogi drewniane, dotyczy to zwłaszcza wersji laminowanej, nie można ich również odnawiać. Są także znacznie mniej odporne na wilgoć.