Planując budowę inwestycji, musimy złożyć do urzędu wniosek o pozwolenie na budowę wraz z niezbędną do tego dokumentacją. W komplecie dokumentów znaleźć powinien się projekt, wykonany na postawie stworzonej w tym celu mapy projektowej. Treść mapy do celów projektowych, oprócz treści mapy zasadniczej, zawiera także inne elementy – zobacz, co powinna zawierać taka mapa. Sprawdź też, komu możesz zlecić jej wykonanie.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficznego, zawierające w sobie mapę sytuacyjną oraz wysokościową. Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.02.1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie sporządzenie mapy projektowej to pierwszy etap planowania inwestycji. Zanim rozpocznie się proces projektowania, budowy czy prowadzenia prac remontowych, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu niezbędne jest wykonanie mapy do celów projektowych. Dopiero na podstawie takie profesjonalnie wykonanej mapy do celów możliwe jest wykonywanie projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę inwestycji.

Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Polskie prawo reguluje również to, jak ma być wykonana mapa do celów projektowych. Musi ona zawierać dwa rodzaje elementów:

  • część mapy opracowaną na podstawie aktualnej mapy zasadniczej,
  • część mapy zawierającą linie zabudowy, osie ulic, dróg oraz wyznaczone obszary zieleni.

Zakres mapy do celów projektowych obejmuje wszystko to, co znajduje się w obszarze przynajmniej 30 metrów od terenu planowanej inwestycji budowlanej, a jeżeli konieczne jest wytyczenie strefy ochronnej przy budowie, na mapę nanosi się również ten obszar.

Jak przebiega proces tworzenia mapy?

Osobą posiadająca uprawnienia do wykonania mapy do celów projektowych jest geodeta. Są to osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i wiedzę w zakresie geodezji i kartografii. Planując budowę inwestycji, w pierwszej kolejności powinniśmy więc skorzystać z usług dobrej firmy geodezyjnej, takiej jak  Investgeo.

Wykonanie profesjonalnej mapy do celów projektowych to proces trwający nawet 5-6 tygodni, warto więc uwzględnić to, planując czas budowy. Opracowanie takiej mapy składa się z trzech ważnych etapów.

Najpierw geodeci przeprowadzają aktualizację treści mapy zasadniczej i wprowadzają na niej dodatkowe elementy - aktualne dane ewidencyjne, zagospodarowanie terenu, granice klas gruntów czy klas gleb. Po zakończeniu takich prac sporządza się ostateczną kopię mapy zasadniczej.

Następnym etapem jest implikacja treści mapy zasadniczej do tworzonej mapy dla celów projektowych. Po wykonaniu tego działania biuro geodezyjne, któremu zleciliśmy wykonanie mapy, kieruje ją do miejscowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w celu zatwierdzenia jej treści. Część z tych prac związana jest z przeprowadzeniem niezbędnych praca pomiarowymi w terenie oraz współpracą z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Gotową do odbioru mapę do celów projektowych geodeta zazwyczaj objaśnia klientowi, aby zamawiający potrafił odpowiednio odczytywać zawarte w tym dokumencie informacje.  Absolutnym minimum jest zamówienie trzech kopii mapy do celów projektowych. Często jednak geodeci przygotowują pakiet - trzy sztuki takiej mapy za określoną sumę, a każdy kolejny egzemplarz możemy kupić za symboliczną, bardzo niską opłatę. W takim przypadku warto więcej egzemplarzy, na wszelki wypadek.