Dostęp do czystej wody to jeden z czynników warunkujących możliwość budowy jakiegokolwiek obiektu. Oczywistym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci wodociągowej, jednak nie zawsze jest ono możliwe. W takim przypadku jedynym wyjściem jest kopanie studni, która zapewni nam wodę potrzebną w domu i budynkach gospodarczych. Przyjrzyjmy się bliżej okolicznościom, w jakich będzie to konieczne.

Studnia głębinowa zastąpi wodociąg

W większości przypadków decydujemy się na przyłączenie budowanego domu do sieci wodociągowej. Niekiedy takie rozwiązanie jest zalecone w samym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nic jednak nie stoi wówczas na przeszkodzie, by wykopać studnię, która służyć będzie nam na przykład do podlewania ogrodu. Zamiast przyłącza wodociągowego natomiast możemy zastosować studnię, jeśli w pobliżu działki nie ma sieci wodociągowej, co nadal zdarza się na terenach wiejskich. Sprawdzi się również, gdy wykonanie przyłącza jest zbyt drogie lub utrudnione – wymaga kopania przez inne działki i inne tym podobne.

Możliwość uniezależnienia od wodociągu to zatem podstawowa zaleta studni głębinowej. Dostęp do wody musi zostać zapewniony, jeśli planujemy na działce budować dom. Niewątpliwym atutem jest również to, że za wodę ze studni nie musimy płacić, a i koszty związane z działaniem pompy nie są wysokie. Problem pojawia się jednak gdy woda potrzebuje uzdatniania. Bardzo często zawartość żelaza i manganu we własnym ujęciu jest zbyt duża, by woda mogła zostać użyta w gospodarstwie domowym. Dlatego istotne jest właściwe wykonanie studni głębinowej – często wybieranym materiałem są tu kręgi betonowe, które zapewniają dobrą szczelność. Jeszcze przed decyzją o budowie studni powinniśmy zlecić też odpowiednim służbom badanie jakości wody. Pozwoli to ocenić, czy wykorzystanie własnego ujęcia jest możliwe lub jaki sprzęt do uzdatniania będzie nam potrzebny.

Bezpieczne odprowadzanie ścieków

Równie ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma usuwanie ścieków i nieczystości z gospodarstwa domowego. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, jednak, jak w przypadku wodociągu, nie zawsze jest to możliwe lub opłacalne. Istnieją jednak alternatywy, z których możemy korzystać. Należą do nich szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pierwsze można wykonać na każdej działce, gdzie nie ma możliwości podłączenia kanalizacji. Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się już ze spełnieniem licznych formalności dotyczących rozmiaru parceli oraz odległości między innymi od granic działki i znajdujących się na niej budynków.

Szambo, podobnie jak studnia głębinowa, może być wykonane z kręgów betonowych. Producenci wyrobów betonowych tacy jak firma PPHU PRE-BET S.C. mają w swojej ofercie różne rozwiązania w zakresie łączenia elementów – w tym kręgi betonowe łączone na felc lub na uszczelkę. Jak w przypadku studni istotna jest tu szczelność zbiornika – od niej zależy bezpieczeństwo nasze i środowiska w najbliższym sąsiedztwie naszego domu. Decydując się na budowę szamba, powinniśmy pamiętać też o konieczności regularnego wywozu nieczystości. Tym zajmie się odpowiednia firma dysponująca wozem asenizacyjnym.