Posiadanie własnego domu jednorodzinnego to z pewnością ogromna radość, ale też konieczność sprostania szeregom obowiązków. Jednym z nich jest odpowiednia eksploatacja przydomowej kanalizacji i dbanie o regularne udrażnianie rur. W przeciwnym razie może dojść do jej zapchania. W takiej sytuacji zwykle jedynym rozwiązaniem jest wezwanie fachowców, którzy specjalistycznym sprzętem usuną niedrożność. Jak radzisz sobie z zatkaną kanalizacją?

Jakie są przyczyny zapchanej kanalizacji?

Niestety bardzo często domowa kanalizacja traktowana jest jak śmietnik. Wyrzucane są do niej resztki jedzenia, włosy i środki higieny osobistej. Wydaje się, że jest to dopuszczalne i żadnego problemu nie ma, bo przecież wszystko pięknie się spłukuje. Do pierwszego zatkania kanalizacji. Należy mieć świadomość, że niedrożność instalacji kanalizacyjnej to nic przyjemnego. Utrudnia, a najczęściej całkowicie wyklucza korzystanie z sanitariatów. Ponadto zapachy, które towarzyszą zapchanej kanalizacji, mogą być prawdziwym utrapieniem. Warto mieć świadomość, że za problemy z kanalizacją odpowiedzialni bywają nie tylko mieszkańcy. 

Mogą one również wynikać ze złego zaprojektowania całej instalacji lub niepoprawnego montażu. Jeżeli zauważysz, że z sanitariatów wydzielają się nieprzyjemne zapachy, użytkowaniu instalacji towarzyszą inne niż zwykle, głośniejsze dźwięki oraz występuje ogólny problem ze spłukiwaniem, lepiej nie czekać. Zignorowanie pierwszych symptomów może prowadzić do znacznie poważniejszej i rozleglejszej awarii. Oznaką zapchanej kanalizacji, której na pewno nie przeoczysz, ale możesz się jej ustrzec, jest niestety wybijanie nieczystości do toalety, wanny czy brodzika. 

Jak wygląda odtykanie kanalizacji?

Jeżeli doszło do zatkania kanalizacji, najczęściej istnieje konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu wyposażonego w instalacje do ciśnieniowego przepychania wodą i odsysania zanieczyszczeń. Czyszczeniem i udrażnianiem kanalizacji zajmuje się firma Aspol. W sytuacji, gdy do niedrożności dojdzie wewnątrz budynku, często jedyną możliwą metodą jest skorzystanie z mechanicznych spężyn, zwanych również spiralami lub żmijkami. Sposób ten pozwala na dość szybkie poradzenie sobie z przeszkodami znajdującymi się w dużej odległości od syfonu. W ostatnim czasie coraz popularniejsza stała się jednak metoda WUKO. Do instalacji wprowadzany jest przewód ciśnieniowy, przez który zostaje wpompowana woda pod dużym ciśnieniem. W ten sposób dochodzi do rozbicia zanieczyszczeń i wypłukania ich. Następnie nieczystości trafiają do studzienki rewizyjnej i zasysane są do zbiornika metodą podciśnienia. Istnieje także możliwość podawania stałych zanieczyszczeń do węża przy użyciu dodatkowego sprzętu. Warto nadmienić, że stosowana obecnie metoda WUKO należy do najefektywniejszych sposobów udrażniania kanalizacji.