Obecnie klimatyzacja w domu i mieszkaniu nie jest już luksusem. Coraz częściej stanowi ona podstawowe wyposażenie. Mieszkania mają teraz szczelniejsze okna i systemy ociepleń. Dlatego częściej dochodzi do przegrzewania. Jest to przede wszystkim odczuwalne na poddaszach. Receptą jest tutaj klimatyzacja. Dowiedz się więcej na temat działania tego systemu.

Jakie jest zadanie klimatyzacji w mieszkaniu?

Podstawowe zadanie klimatyzacji polega na obniżeniu temperatury w pomieszczeniu. Co więcej, poprawia ona również parametry powietrza – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Klima Komfort Daniel Skulski, która zajmuje się doborem, sprzedażą i montażem urządzeń klimatyzacyjnych. Bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania przyczyniają się do odzysku ciepła. Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi. Filtry znajdujące się w urządzeniach klimatyzacyjnych skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Ponadto sprzęt osusza powietrze przez usuwanie nadmiernej wilgoci. Ogranicza się w ten sposób niebezpieczeństwo rozwoju grzybów i pleśni.

Jak działa urządzenie klimatyzacyjne?

W skład klimatyzacji wchodzą następujące struktury: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny, a także wentylatory. Czynnik chłodzący przechodzi pomiędzy parownikiem a skraplaczem. W pierwszym komponencie dochodzi do pobierania ciepła z wnętrza. W skraplaczu natomiast jest ono oddawane do pomieszczenia. Co więcej, zawór rozprężny, a także sprężarka sprawiają, że możliwe jest przejście czynnika w fazę ciekłą bądź gazową. Proces parowania jest możliwy przez pobieranie ciepła z wnętrza i oddawanie na zewnątrz w czasie skraplania.

Zakładanie systemu klimatyzacji

Klimatyzacja musi działać prawidłowo. Dlatego gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, lepiej nie realizować tego działania samodzielnie. Prace warto powierzyć specjalistycznej firmie. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszystko będzie funkcjonowało w sposób prawidłowy. Co więcej, na wykonane prace otrzyma się również gwarancję.

Kiedy sprawdza się rozwiązanie w postaci wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

W nowych obiektach doskonale sprawdzi się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Zapewnia ona komfort przebywania w pomieszczeniach. Ponadto eliminuje zawilgocenie, które prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Dodatkowo filtruje nawiewane powietrze z kurzu i pyłków. W przypadku zastosowania modułu odzysku ciepła obniża także koszty ogrzewania.