Instalacja elektryczna jest jedną z podstawowych instalacji, jakie znajdziemy niemalże w każdym obiekcie mieszkalnym oraz przemysłowym. Dzięki niej mamy możliwość korzystania z urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Jednak instalacje elektryczne mogą być niebezpieczna dla zdrowia i życia domowników, dlatego jednym z obowiązków właściciela domu jest dokonywanie przeglądu instalacji. Jak często należy to robić i czym dokładnie zajmują się elektrycy w tym zakresie?

Dlaczego należy przeprowadzać pomiary elektryczne i kiedy to robić?

Instalacje elektryczne muszą być sprawdzone, zanim będzie można wprowadzić się do mieszkania lub domu. Oględziny instalacji oraz jej pomiary na tym etapie wymagane są przez Ustawę o prawie budowlanych z 2017 roku. Na tym jednak kontrole instalacji elektrycznych się nie kończą. Właściciel budynku jest odpowiedzialny za to, aby raz na 5 lat przeprowadzić pomiary instalacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że w wyjątkowych sytuacjach pomiary wykonuje się częściej. Mowa głównie o wystąpieniu czynników zewnętrznych, które mogły uszkodzić elektrykę. Do nich zaliczamy między innymi burze, powodzie czy silne wiatry. Jeśli spowodowały one jakiekolwiek uszkodzenia instalacji, konieczne jest wykonanie pomiarów po ich wystąpieniu.

Dokonaniem pomiarów elektryki mogą zajmować się wyłącznie osoby mające odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Takie usługi oferuje firma Instalacje Elektryczne Michał Antczak z Rybna na Wielkopolsce. Jeżeli nie będziemy stosować się do tych przepisów i zlekceważymy obowiązek przeprowadzania pomiarów elektrycznych, wówczas narażamy zdrowie i życie ludzi, którzy korzystają w danym miejscu z instalacji elektrycznej. Oprócz zmniejszenia bezpieczeństwa ryzykujemy też to, że w przypadku braku aktualnego zaświadczenia o przeprowadzeniu pomiarów, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do zalania domu, czy też jego pożaru. To są dwa główne argumenty przemawiające za tym, by pomiary instalacji elektrycznej były wykonywane regularnie.

W jaki sposób dokonuje się pomiarów instalacji elektrycznej?

Pomiary instalacji elektrycznej mają na celu zweryfikowanie ich stanu. Elektryk ocenia ich wykonanie, a także sprawdza, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń elementów instalacji. Pomiary złożone są z kilku etapów prac. Najpierw elektryk dokonuje pomiaru skuteczności ochrony przewodów przed zwarciem, jakie może pojawić się po przekroczeniu wartości prądu. Tego pomiaru dokonuje się poprzez szybkie wyłączenie prądu. W ten sposób można sprawdzić działanie wyłącznika nadmiarowo-prądowego i wkładki topikowej. Następnie przeprowadza się pomiar skuteczności przeciwpożarowej. Wtedy weryfikacji podlega wyłącznik różnicowo-prądowy. Elektryk sprawdza, czy wspomniane urządzenie wyłączy zasilanie w przypadku napięcia na metalowej obudowie (np. lodówki), gdy istnieje ryzyko porażenia człowieka prądem elektrycznym. Ostatni pomiar dotyczy rezystancji izolacji. Jego głównym celem jest ustalenie, w jakim stanie znajduje się izolacja przewodów elektrycznych. Jeżeli jej stan nie jest dobry, wówczas wyłączniki przeciwpożarowe mogą nie pracować właściwie. Po skończeniu swojej pracy elektryk tworzy protokół, w którym zawarte są informacje o stanie instalacji elektrycznej.