Przeciski pod drogami w technologii sterowanej i horyzontalnej są dzisiaj bardzo popularne w branży instalatorskiej. Świetnie sprawdzają się zarówno przy większych inwestycjach energetycznych, jak i przy tworzeniu przyłączy kanalizacyjnych czy gazowych dla domów jednorodzinnych. Największą zaletą przecisków jest ich bezinwazyjność, szybkość przeprowadzania prac, a także niebywała dokładność. Co jeszcze warto wiedzieć o tzw. przeciskach pod drogami? Dowiemy się od specjalisty z P.P.H.U Instal - Serwis Marcin Rudnicki.

Na czym polega metoda przecisków?

Przeciski pod drogami pozwalają na wykonywanie instalacji wodnokanalizacyjnych czy gazowych bez konieczności rozkopywania terenu. W ziemię wbijany jest bowiem specjalny przebijak napędzany najczęściej przez sprzężone powietrze. To on metodą rozpierania gruntu przebywa odpowiednią drogę pod ziemią wraz z wkładanymi na wymiar rurami osłonowymi. Najczęściej są to rury stalowe oraz te z tworzywa sztucznego PE.

Podkreślić też warto, iż obecnie w branży stosowane są głównie dwa rodzaje przecisków: te horyzontalne HDD oraz sterowane. Ich technologie nieznacznie się od siebie zaś różnią. Mniejsze inwestycje są najczęściej obsługiwane przez przeciski sterowane, które mogą mieć różną długość. Dla przykładu firma P.P.H.U. Instal - Serwis Marcin Rudnicki dysponuje sprzętem, który pozwala wykonać profesjonalne przeciski. Takim pracowniom warto zatem powierzyć cały projekt i wykonawstwo przyłącza zewnętrznego oraz wewnętrznego sanitarnego, wraz ze stworzeniem oraz podłączeniem instalacji C.O.

Zalety przecisków sterowanych

Przeciski sterowane przynoszą inwestorom wiele korzyści. W porównaniu z tradycyjnymi metodami wykopowymi są tańsze nawet o połowę. Wiąże się to między innym ze znacznie skróconym czasem wykonania przecisku, a także brakiem konieczności zaangażowania dużej ilość robotników oraz sprzętu ciężkiego np. mikrokoparek. Wystarczy bowiem zaprojektować trasę przecisku sterowanego oraz wyznaczyć specjalistę inżyniera do monitorowania procesu, który niemalże w 100% jest zautomatyzowany.

Kolejną zaletą przecisków jest ich precyzja wykonawcza, brak generowania hałasu podczas prac, a także ich czystość. Tworzenie np. przyłączy sanitarnych do domu nie wymaga też niszczenia trawników, dróg osiedlowych i chodników. Podczas całej inwestycji nie trzeba również wyłączać danych elementów infrastruktury publicznej czy komercyjnej z użytku. To wielka zaleta zwłaszcza przy pracach wykonywanych w centrach miast oraz przy ruchliwych trasach.  Dodatkowo technologia bezwykopowej zabudowy rur dla potrzeb wykonywania podziemnych instalacji gwarantuje skuteczność we wszystkich warunkach gruntowych.

Zastosowanie przecisków sterowanych z rurami osłonowymi

Przeciski sterowane z rurami osłonowymi stalowymi lub PE są doskonałym rozwiązaniem na terenach silnie zurbanizowanych, a także na osiedlach mieszkaniowych. Najczęściej realizuje się nimi inwestycje dla klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych. Tworzenie domowych przyłączy metodami bezwykopowymi jest bardzo pożądane przez inwestorów, którzy liczą na szybkie wykonawstwo. 

Profesjonalne wykonanie

P.P.H.U. Instal - Serwis Marcin Rudnicki to przedsiębiorstwo specjalizujące się w szerokim zakresie usług związanych z instalacjami i sieciami. Oferują kompleksowe rozwiązania w zakresie projektowania i budowy sieci oraz instalacji gazowych, wodnych i kanalizacyjnych. Dodatkowo realizują przeciski pod drogami. W swojej ofercie posiadają również usługi koparką i minikoparką, usługi ślusarskie, transportowe oraz geodezyjne. Dzięki bogatemu doświadczeniu i profesjonalnemu podejściu do każdego zlecenia, firma cieszy się uznaniem wśród klientów oraz branży.